A kockázatosabban ítélt, feltörekvő országok devizái hetek óta gyengülnek, ami több tényezővel függ össze. A kínai gazdaság lassulása, a török pénzügyi válság, az ukrán politika zűrzavar egyaránt rontja a hangulatot. Kifejezetten negatív a felzárkózó térségre nézve, hogy a Federal Reserve egy ilyen környezetben vezeti ki a pénznyomtatási programjának a harmadik körét.
Az Egyesült Államok jegybankja szerdán este az eszközvásárlási program újabb 10 milliárd dolláros visszafogásáról döntött, vagyis a Fed mostantól csak havi 65 milliárdot pumpál a gazdaságba. A lassítás azért is kedvezőtlen, mert a program korábban óriási tőkebeáramlást okozott a magasabb kamatozású – egyben kockázatosabb – eszközök felé, ilyeneket pedig a feltörekvő országokban találtak.
A forintot az alacsony alapkamat miatt is elérheti az eladói nyomás. Az elemzők a forint gyengülésére számítanak a közvetkező időszakban. A szakemberek szerint a Magyar Nemzeti Bank már nem feszítheti tovább a húrt, és nem csökkentheti tovább az alapkamatot. A lengyel alapkamat 2,5 százalékos, nagy merészség lenne ez alá vágni, de a Buda-Cash szerint már a mostani 2,85 százalékos szinten is meg kell állni, hiába nyilatkozott úgy szerdán Matolcsy György jegybankelnök, hogy lát még teret az enyhítésre.
A 320 forintos euró/forint keresztárfolyam már a gazdaság teljesítményére is kedvezőtlen hatással lehet, és a devizaadósok terheinek növekedése miatt politikai szempontból sem biztos, hogy szerencsés – vélekednek. A brókerház elemzői szerint nagyon meg kell gondolnia a jegybanknak, hogyan kommunikál a következő időszakban. A Buda-Cash szerint nem mindegy ugyanis, hogy hogyan kell majd elkezdeni a kamatemelést, lassan, kis lépésekkel, vagy egy drasztikusabb intézkedésre lesz szükség.
A piacon úgy gondolják, hogy a globális befektetői környezet alakulásának kulcsszerepe lesz abban, hogy meg kell-e állítani az MNB-nek a kamatvágási ciklust.
A hozamok is durván megemelkedtek a két héttel ezelőtti aukció óta. Tegnap az elfogadott ajánlatok esetében 3,15 és 3,67 százalék között voltak a ráták, az átlaghozam 3,51 százalékos volt, ez 67 bázisponttal magasabb a január 16-i aukción kialakult értéknél. A másodpiaci hozamok is markánsan emelkedtek az elmúlt napokban. Múlt hét csütörtök óta a tízéves állampapírok referenciahozama 78 bázispontot nőtt, az ötéves papíroké 70, a hároméveseké 135 bázisponttal emelkedett.
A hozamok is durván megemelkedtek a két héttel ezelőtti aukció óta. Tegnap az elfogadott ajánlatok esetében 3,15 és 3,67 százalék között voltak a ráták, az átlaghozam 3,51 százalékos volt, ez 67 bázisponttal magasabb a január 16-i aukción kialakult értéknél. A másodpiaci hozamok is markánsan emelkedtek az elmúlt napokban. Múlt hét csütörtök óta a tízéves állampapírok referenciahozama 78 bázispontot nőtt, az ötéves papíroké 70, a hároméveseké 135 bázisponttal emelkedett.-->