A siíta vezetés eközben igazából nem tesz sokat a feszültség enyhítésére: Núri al-Maliki miniszterelnök televíziós beszédében a szunnita vezetőket árulónak nevezte – egy kalap alá véve a kurdokat, az ISIS-t, de akár a szomszédos államokat is. Az Egyesült Államok – de akár a szunnita többségű Szaúd-Arábia – vezetése is ezt követően már attól tartanak, hogy Szíriához hasonlóan Irakban is tovább erősödhetnek a vallási ellentétek.
Fokozott terrorveszély
Barack Obama kizárta, hogy haderőt küldjön Irakba, az amerikai elnök csak arra tett ígéretet, hogy katonai segítséget nyújt az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége számára. Az amerikai csapatok 2011-ben vonultak ki Irakból, ahová 2003-ban azzal az indokkal vonultak be, hogy leverjék a „tömegpusztító fegyverekkel rendelkező” Szaddám Huszein uralmát.
Washington számára a beavatkozás egyik lehetséges módja az Iránnal való együttműködés lehet. Láthatóan ezt az utat választja Nagy-Britannia, London ugyanis kedden jelentette be, hogy újranyitja 2011 novemberében bezárt teheráni nagykövetségét. A közeledéssel kapcsolatban azonban óvatosságra intett Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter.