Az elemzők számítottak ugyan arra, hogy a fogyasztói árak átlagának indexe mérséklődni fog, de 0,1 százalékos esést jósoltak: az egy hónap alatt több mint hat százalékot eső üzemanyagárakra aligha számíthattak. Az éves szintű inflációs mutató az októberi 1,7 százalékról 1,3 százalékra zuhant – távolodva a Fed 2 százalékos céljától.
Egy év alatt a benzin és a gázolaj átlagára 10 százalékot esett, az energiáért pedig 4,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az inflációt az élelmiszerek árának 3,2 százalékos emelkedése tartotta magasabban,de a maginfláció is épp 1,3 százalékon áll. Vagyis hosszabb távon sem látszik inflációs nyomás a robusztus növekedés ellenére sem, így a Fed döntését és kommentárját kevéssé befolyásolhatta a tegnap megjelenő adat. (Már csak azért sem, mert a Fed jegybank inkább a személyes fogyasztások árindexét szereti figyelni, ugyanúgy, ahogy a növekedés helyett a munkanélküliség alakulására koncentrál).
Az infláció zuhanása nagyobb problémát okoz Európában, ahol novemberben 0,2 százalékkal estek az árak, és az éves infláció 0,1 százalékponttal csökkent novemberben (0,4 százalékosra az EU egészében, és 0,3 százalékra az eurozónában). A nagy gazdaságok, a franciák és a németek az átlag körüli ütemmel küzdenek, míg a fekete bárányok deflációval: novemberben 1,2 százalékos deflációt regisztráltak Görögországban és 0,5 százalékost Spanyolországban. Közép-Kelet-Európa valahol a nulla körüli inflációs szintre állt be, Magyarország 0,1 százalékkal nem lóg ki a lengyelek, szlovákok, szlovének sorából, csak a szomszédoknál magas a ráta Romániában 1,9, Ausztriában 1,5 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.