Az Üzleti modell névre keresztelt részleg felállítására, az új eszközökre és a pénzintézetek működésének a komolyabb elemzésére azért van szükség, hogy a központi bank korábban felismerje a kockázatokat és megtehesse azokat a lépéseket, amelyekkel elháríthatóak a bankcsődök. A Világgazdaság úgy tudja, a központi bank ezzel az osztállyal és a rendelkezésre álló eszközökkel akarja megakadályozni, hogy még egyszer olyan eset forduljon elő, mint ami a Széchenyi Bankkal történt. A központi bank időben fel akarja tárni a pénzintézetek működésével kapcsolatos kockázatokat és gyorsan meg szeretné tenni a szükséges lépéseket, ha látszódnak a működési problémák, ezt segíti az új főosztály.
A központi bank partnerként szeretne a bankokhoz viszonyulni. Az új osztályt az európai felügyeleti irányvonallal összhangban hozták létre, vagyis az országoknak előbb-utóbb fel kell állítaniuk ezt a rendszert. Az Üzleti modell főosztály minden egyes bank működését tüzetesen át fogja vizsgálni: megnézik, hogyan termelődik a profit és képes-e hosszú távon nyereséget termelni egy bank. Azt is megvizsgálják majd, hogy egy-egy bank gyakorlatából kialakulhat e rendszerszintű kockázat, mert így terjedt el például a devizahitelezés.
A pénzügyi felügyelet eddig a tőkemegfelelésre, a likviditási szabályokra koncentrált, és csak 12 hónapra tekintett előre. Az új főosztály részletesebben vizsgálja a bankok működését és 3-5 évre előre ad prognózist a bank helyzetéről. Megnézik azt is, hogy a bank stratégiája összeegyeztethető-e az üzleti tervvel.
A Matolcsy György vezette MNB a fenntartható, profitábilis működést fogja szem előtt tartani. Ha a hatóság értékelése szerint a bank nem tett meg minden szükséges, javasolt lépést kockázatainak csökkentése érdekében, és továbbra is veszélyeztetve látja a prudens működést, a jogszabályok számos, eddigiekhez képest új lehetőséget biztosítanak a felügyelet részére. Legközvetlenebb intézkedésként limitálhatja a bank üzleti tevékenységét egyes szegmensekben vagy termékeknél. Kivételesen súlyos esetben a felügyelet meghatározhat konkrét módosításokat a stratégiában és a működésben, valamint előírhatja a menedzsment egyik tagjának a menesztését is. A felügyeletnek azonban nem ez a célja, hanem az, hogy jól működjön a bankszektor.
A piacon azonban a többség egyelőre szkeptikus. „Ismerve a magyar bankszektor helyzetét, gyanakvó az ember, ha bármilyen szigorítás látszik” – mondta lapunknak egy banki szakértő. Lehet, hogy az MNB több információt szeretne a bankokról további szabályozások bevezetése érdekében – vélekedett. Egy másik név nélkül nyilatkozó szakember kiemelte: számos bank a kormányzati intézkedések miatt volt veszteséges az utóbbi években. Hozzátette, ha korlátozzák a bank üzleti tevékenységét egyes területeken, akkor még nagyobb veszteség is képződhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.