A magyar gazdaság idén is az EU 1,8 százalékos átlagánál gyorsabb ütemet diktálhat, de a tavalyi 3,6 százalékos iramra már nem lesz képes. Mint Vértes András, a GKI elnöke hétfőn jelezte, ebben az évben 2,7 százalék körüli ütemet diktálhat a gazdaság. A negyedik negyedévben azonban már csupán két százalékkal bővülhet, mert a beruházások – a 2013-as 5,2 és a 2014-es 11,7 százalékos emelkedés után – stagnálnak, ráadásul nagyjából hét százalékponttal elmaradnak a válság előtti szinttől. A beruházási ráta a 2013. évi 19,9 százalékról 2014-ben 21,8 százalékra emelkedett, idén pedig 21,4 százalékra csökkent. A húzóerő 2015-ben az export és a fogyasztás marad, utóbbit az eltűnt infláció és a devizahitelek rendezése táplálja.
A GKI a 3,5 százalékos első negyedévi növekedési adat és a magas exporttöbblet hatására emelte meg korábbi előrejelzését. Most úgy látják a kutatók, hogy a gazdaság a korábban feltételezettnél mérsékeltebb ütemben lassul. De a fékeződés jövőre is érzékelhető lesz, miközben az uniós és a régiós gazdaságok gyorsítanak. A beruházások várható stagnálásával egy időben visszaesik az uniós pénzbeáramlás üteme, s a kedvezőtlen üzleti klíma miatt e hatást nem ellensúlyozzák ki a külföldi és a hazai tőke befektetései.
Súlyos gazdaságpolitikai kockázatokat is észlel azonban a GKI. Az utóbbi negyedévek kedvező adataiban Vértes András szerint a kormányzat a gazdaságpolitikájának az igazolását látja, holott a sikerek részben az alkalmazott gazdaságpolitika ellenére, s nem annak eredményeként születtek, hiszen Magyarországon a 2010. évi kormányváltás óta folyik a piacgazdaságot és a hatalommegosztás intézményrendszerét mindinkább kiiktató modell kiteljesítése és a jövedelmek átrendezése a kedvezményezett társadalmi és üzleti csoportok számára. Emiatt is hiányoznak a felzárkózást biztosító tartós növekedés feltételei: a jogbiztonság helyreállítása, az állam közvetlen gazdasági szerepvállalásának csökkentése és kiszámíthatóvá tétele, a növekedést bénító ágazati adók folyamatos leépítése és a nagy állami rendszerek hatékonyságát javító strukturális reformok.
Ami a részleteket illeti, a GKI szerint a megszűnt inflációhoz igazodva a bérkiáramlás lassul 2015-ben, a reálkeresetek növekedése a 2014-es 3,2 százalékról 2,7-re, a reáljövedelemé három százalékról 2,2-re csökken. Ugyanakkor a fogyasztás dinamikája 1,5 százalékról 2,5 körülire emelkedik, a harmadik éve növekvő reáljövedelem és a banki elszámolás következtében lecsökkent hitelterhek miatt. A lakosság fogyasztása azonban még idén is mintegy öt-hat százalékponttal elmarad a válság előttitől. A munkanélküliségi ráta 2015-ben várhatóan 7,4 százalékra csökken, főként a közmunka bővítésének, illetve az egyéb foglalkoztatáspolitikai eszközök drasztikus csökkentésének következtében. A GKI elérhetőnek tartja a költségvetés tervezett 2,4 százalékos GDP-arányos hiányát s ennek nyomán az államadósság 0,5 százalékpontos csökkenését is.
A GKI szerint aggasztó, hogy a gazdaságpolitika miatt Magyarországról kiáramlik a tőke és a képzett munkaerő. A magyar gazdaság ugyan a következő években is képes lesz kétszázalékos növekedésre, de ez az európai felzárkózáshoz és a már kialakult gazdasági-társadalmi feszültségek kezeléséhez is kevés lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.