A képlékeny piaci helyzetben az elemzői vélemények is eltérnek arról, vajon az általános piaci pánik ragadta-e magával az olaj árát, avagy mélyebb összefüggések áldozatává vált-e a nyersanyag. A múlt héten kibontakozó, hétfőn pedig drámaian kiteljesedő tőzsdei zuhanás nyomán az olaj hordónkénti ára hatéves mélypontra, 45 dollár alá esett vissza. Az északi-tengeri Brent ára a 42, az amerikai WTI 38 dollár körüli szintig zuhant, ahonnan aztán a tőzsdei felívelés nyomán kedden felfelé mozdult el. Mindkét fajta bő három százalékkal drágult. Ám a Brent így is harminc százalékot veszített az árából május óta, és hasonló arányban süllyedt az amerikai alapfajta ára is. Ennek oka a túlkínálatban keresendő, és abban a feltételezésben, hogy az atomalku megkötése után valamikor a jövő év elején Irán felújítja a kivitelét. Szerepet játszott az olaj árának alakulásában az amerikai kamatemelési várakozások miatt erősödő dollár is. Ám a piaci pánik megtépázta a dollár árfolyamát, így egyre több elemző véli úgy, hogy a Kína miatt is nagymértékben romló világgazdasági kilátások okán halasztódik a szeptemberre-decemberre várt amerikai jegybanki döntés. Ha a dollár emiatt gyengülne, akkor az olaj ára persze emelkedhetne.
A tényleges piaci viszonyok inkább ezt az eshetőséget vetítik most előre. Ám az iparágat figyelemmel követő Wood Mackenzie kutatói úgy látják: most nem a túlkínálat nyomja le az árat, hanem az az aggodalom, hogy a kereslet nem bővül a várt mértékben. Ha Kína lassít, az kihat Ázsiára, s mérséklődhet az olaj iránti kereslet. Nem mellékes szempont, hogy az olajtársaságok szeptemberben mérlegelik a 2016-os beruházásaikat, és míg eddig arra számítottak, hogy az olaj átlagára jövőre 65 dollár körül mozoghat, most átírhatják a terveket negyvendolláros szintre. A Morgan Stanley és a Standard Chartered elemzői viszont azzal érvelnek, hogy az olaj ára túlságosan is nagyot zuhant, s a jelenlegi piaci viszonyok egyáltalán nem támasztják alá az árfolyamatokat. A Goldman Sachs pedig azt jelzi: Kína idén feltölti az olajtartalékait. Valóban, januártól júliusig a szokásos szükségletnél napi félmillió hordóval többet vásárolt Kína. A múlt hónapban pedig 17 százalékkal ugrott meg az üzemanyag-fogyasztás.
A kontraktusok kezdetén és lejáratakor érvényes árak különbsége is csökken, ami a túlkínálat mérséklődésére utal. A Brenthez mint viszonyítási alaphoz képest egyes regionális fajták árai is közeledtek, ez pedig arra utal, hogy az ázsiai kereslet egyáltalán nem apad.
Ennek ellenére Irán és Algéria rendkívüli OPEC-értekezlet összehívását sürgeti. Főként Teherán nem támogatta azt a tavaly ősszel megmerevedett szaúdi álláspontot, hogy a piaci részesedés fenntartásának érdekében fel kell pörgetni a kitermelést, hagyni az árakat csökkenni, és ekként megpróbálni nehéz helyzetbe hozni az amerikai és a kanadai palavállalkozásokat, amelyek nagyban hozzájárultak a globális túlkínálat kialakulásához.
Az alacsony ár miatt kétségkívül szenvedő amerikai termelők erőteljes nyomást fejtenek ki az amerikai törvényhozásra, hogy a hetvenes évek olajhiányos időszakában bevezetett exporttilalmat oldják fel. Most két demokrata szenátor, Harry Reid és Bob Menendez is készségét fejezte ki, hogy áldását adja e politikai fordulat végrehajtására, amelyet a republikánusok egyébként szorgalmaznak. A legfontosabb indok, hogy a nukleáris megállapodás után nem kellene Iránt kedvezőbb helyzetbe hozni, mint az amerikai termelőket, illetve az ország kivitelét ellensúlyozni lehetne amerikai forrásból, különösen a szövetségesek számára. A jelenleg napi kilencmillió barrelre rugó amerikai kitermelés napi félmillió hordóval bővülhetne, majdnem annyival, mint amennyi Iránból többletként várható, a szankciók feloldása utáni időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.