BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkerültük a katasztrófát, de Matolcsy egyedül nem oldhat meg mindent

Bizonyos unortodox módszereket meg kell őriznünk, de vissza kell térnünk a normál működéshez - mondta Matolcsy György az MNB és a Magyar Közgazdasági Társaság konferenciáján. Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója arról beszélt: ez nem ugyanaz a helyzet, mintha egy normálisan működő bankrendszertől várnánk el a növekedést.

A 2008-as pénzügyi válság szinte mindent megváltoztatott a bankszektorban. Az államok, a jegybank, az üzleti szektor, és a bankrendszer ügyfeleinek gondolkodását is átalakította - mondta el Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a jegybank és a Magyar Közgazdasági Társaság közös konferenciáján. A gazdaságelméletben szavai szerint sok alapvető fontosságú dolog megváltozott. Kiemelte: az árfolyamok és az infláció közötti kapcsolatban is hatalmas változásokat láthatunk, a szoros kapcsolat nagymértékben megváltozott, ami már nem annyira merev és erős.

A mostani válság az állam hozzáállását is megváltoztatta a bankszektorhoz. Új törvényeket kellett bevezetni, hogy elejét tudják venni az újabb válságnak – fejtette ki. Minden szereplő egy kicsit unortodox szereplővé vált mindennapi viselkedésében.

2010 óta Magyarországnak sikerült átfordítania a gazdaságot, sikeres fiskális politikát vezettük be, csökkentettük az államadósságot, ezen felül a bankrendszer is nagymértékben megváltozott – sorolta. A bankrendszer tejes hozzáállása megváltozott, és a magyar háztartások is megváltoztatták attitűdjüket, felelősebbé, konzervatívabbá váltak – vélekedett Matolcsy. 2013 óta a Magyar Nemzeti Bank megváltoztatta a monetáris politikáját, az alapkamat történelmi mélypontra esett. „Bevezettük a növekedési hitelprogramot, és annak érdekében is közbeavatkoztunk, hogy a kormányzati adósság törlesztését az önfinanszírozási programmal segítsük” - mutatott rá. Egy idő után azonban vissza kell térnünk a normál működési módra. Bizonyos unortodox módszereket meg kell őriznünk, de vissza kell térnünk a normál működéshez – vélekedett. Új, szilárd szabályozói rendszer kell, hogy megakadályozzuk a pénzügyi válságokat. A kormányzatnak segítenie kell a bankrendszert abban, hogy hiteleket nyújtsanak és beruházásokat finanszírozzanak.

Patai: a régiós átlagnál sokkal nagyobb a rossz hitelek aránya

Magyarországon az elmúlt két és fél évben hitelmentesen növekszik a gazdaság - mondta el Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója a konferencián. Ő is utalt arra: Matolcsy György előadásának fő üzenete az volt, hogy több hitel kell a rendszerbe. „Ha valaki ismeri Matolcsy urat, akkor tudja, ez így lesz” - mondta Patai, utalva arra, hogy akár újabb intézkedések is jöhetnek.

"A gazdaság növekszik, de a hitelvolumen csökken, pedig a hitelhez jutás feltételein a bankrendszer javított” - hangsúlyozta Patai. Az elmúlt négy-öt évben nem volt profitábilitás, így nem várhattunk hitelnövekedést sem. Azokban az országokban, ahol a rossz portfolió aránya menedzselhető volt, ott a hitelvolumen növekedése is nagyobb, mint ott, ahol a hitelportfolió minősége rosszabb. „Egy olyan országban élünk, ahol a régiós átlagnál sokkal nagyobb a rossz hitelek aránya” - mutatott rá.

Amióta EU-tagok vagyunk, az uniós pénzek átvették az FDI szerepét – mondta Patai, hozzátéve, hogy Magyarországon az európai pénzek jelentősége nagyon nagy. Az előző uniós ciklusban a GDP közel 20 százalékának megfelelő EU-pénzt kaptunk. „Amikor külföldi bankárok Magyarország uniós kilépést vetik fel, akkor azt szoktam mondani, hogy nincs olyan politikus, aki ezt megkockáztatná. Ez olyan mértékű pénzbeáramlás az EU-tól, mint a Marshall-terv volt” - hangsúlyozta.

Rámutatott: a pénzügyi szektor hozzájárulása a GDP-növekedéshez nulla alatt van úgy is, hogy nő a gazdaság. „A legjobb esetben 100 milliárdos problémáink voltak, de amikor 2011-ben jött a végtörlesztés, több 100 milliárdos lett a gond. Nem beszélve a tavalyi évről, amikor őrületes terhet jelentett a devizahitelek átváltása. Ez nem ugyanaz a helyzet, mintha egy normálisan működő bankrendszertől várnánk el a növekedést” – mondta Patai, üzenve a monetáris tanácsnak.

Azokban a szektorokban, ahol a bankrendszer korábban nagyon aktív volt – szolgáltatások és ingatlanfinanszírozás – az elmúlt négy évben nem láthattunk növekedést. Nőtt azonban a nem magyar bankok által nyújtott hitelek jelentősége a magyar vállalatoknál. Patai kiemelte: az összes magyar vállalat pénzügyi pozíciója javult, ami rossz hír a bankrendszer számára, mert a cégek megtakarítanak, és nem pedig hitelt vesznek fel. „Ezt meg kell fordítani” - hangsúlyozta. Patai Mihály szerint őrület, hogy úgy nyújtanak lakossági jelzáloghitelt, hogy nincs joguk a jelzálogjoghoz a Parlament döntése alapján. Szerinte ez szintén visszahúzza a hitelezést. Patai Mihály úgy látja, hogy monetáris politikai eszközökkel ezeken a problémákon nem lehet változtatni, csak akkor, ha más gazdaságpolitikai eszközök is a hitelezés növekedést szolgálják.

Sehol nem volt ekkora banki veszteség

Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese dicsérte az MNB-t, mert sokat tettek a növekedésért. A gazdasági növekedés visszatérésében nagy szerepe volt a bátor kamatvágásoknak, a növekedési hitelprogramnak, valamint a lakossági devizahitelek forintra váltásának. „Katasztrofális helyzetbe került volna a bankrendszer és az ügyfelek, ha nem váltották volna át tavaly a devizahiteleket” - mondta Bencsik.

A régióban sehol nem láthattunk akkora veszteséget a bankszektorban, mint Magyarországon. Az extra költség 2800 milliárd forint volt, ami az elmúlt öt évben felmerült - mondta Bencsik. "Ez megegyezett a saját tőkével" - tette hozzá.

Így látják Magyarországot a külföldi jegybankárok

A konferencián felszólaló Marek Belka, a lengyel jegybank elnöke szerint tavaly magas GDP-növekedés volt Lengyelországban, Magyarországban, Csehországban és Litvániában is. A közös a négy országban az, hogy mindannyian alacsony kamatkörnyezeten mentek át. Ennek következményeként elsősorban a hitelfelvételek alacsony költségszintjét szokták említeni, ami miatt a vállaltok több hitelt vehetnek fel, beruházhatnak, és a háztartások többet fogyaszthatnak, de persze a túlzott hitelfelvétel sem jó.

A banki kamatok csökkentése azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy a felfusson a hitelezés a régióban. „Lehet, hogy a kevés hitel azért van, mert a kereslet alacsony szintű, és nem a kínálat miatt” - fejtegette. Arra lehetett számítani, hogy a cégek az alacsony kamatkörnyezetben sok hitelt vesznek fel, ez azonban nem valósult meg, de az alacsony kamatok a piaci szereplőket arra késztethetik, hogy pénzügyileg kedvezőbb lehetőségeket keressenek a befektetésekre, hiszen nulla százalék körül vannak a betéti kamatok – mutatott rá Marek Belka. Szerinte ez buborékokat okozhat egyes eszközpiacokon. A háztartások pedig ingatlanba fektethetnek, ami kontrollálatlan ingatlanár-növekedéshez vezethet. Ha ezt hitelből finanszírozzák, akkor adósságcsapdába kerülhetnek – vélekedett a lengyel jegybank elnöke.

Bogdan Olteanu, a román jegybank alelnöke szerint kezdünk átfordulni a túlszabályozottság oldalára. Kiemelte: Romániában az eurócsatlakozás kapcsán erőteljes az emberek elkötelezettsége a belépés irányába, de ehhez intézményi erőfeszítéseket kell tenni. Fel kell épülnie a konvergenciának, és le kell számolni azzal a veszélyes illúzióval, hogy az eurózónához való csatlakozás el tudja odázni a reformokat – vélekedett. Szerinte ennek ellenkezője igaz, miután a versenyképességet erősítő reformok kellenek a csatlakozáshoz.

Andreas Ittner, az osztrák nemzeti bank alelnöke szerint Matolcsy helyesen állapította még, hogy a válság mindent átalakított. Az osztrák bankok az elsők voltak, amelyek megjelentek a régióban. A történelmi kapcsolatokon kívül az osztrák export körülbelül egynegyede Közép-Kelet-Európa felé irányul. Ez azonban nem egy egyirányú utca – vélte.

Miközben az osztrák bankok nyereségesek a közép-kelet-európai régióban, „legnagyobb sajnálatomra” 2011-től veszteségeket könyveltek el Magyarországon. „Ez nem tette kényelmessé az osztrák bankok helyzetét” - mutatott rá. A nyereségesség csökkenése nem kizárólag a gazdaság ciklikus visszaesésének számlájára írható, ennek a magyarázata az is, hogy egyes országokban unortodox intézkedéseket foganatosítottak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.