BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre messzebb a céltól a kínai növekedés

Továbbra is a kínai feldolgozóipar tevékenységének visszaesését mutatják a beszerzési menedzserindexek (PMI), még ha az állami statisztika mutatója hajszállal javult is. A főleg az állami nagyvállalatok teljesítményét tükröző hivatalos PMI az augusztusi 49,7 pontról 49,8-ra nőtt, amivel második hónapja a növekedés határát jelző 50 pont alatt van. A piacok már-már örülni kezdtek annak, hogy legalább nem romlott tovább az adat – amire mostanában kevés példa van a kínai gazdasági mutatók sorában –, amikor közzétették a magánvállalatokra vonatkozó Caixin/Markit felmérés eredményét. E szerint a kínai GDP 60 százalékát adó kis- és közepes feldolgozóipari vállalatok körében az előzetes PMI csak 47,2 pont lett, ez a legalacsonyabb szint 2009 márciusa óta.

Ezek az adatok megerősítik azokat az aggályokat, hogy a harmadik negyedévben a kínai GDP növekedése nem érhette el a 7 százalékot (az adatot október 19-én teszik közzé). Egyes elemzők szerint az, hogy a feldolgozóipar két egymást követő hónapban zsugorodott, miközben a tőkepiacok nyomás alá kerültek, 6,4 százalékos GDP-bővülést valószínűsít július–szeptemberre. Az ösztönző intézkedések, illetve a nagyobb kormányzati költekezés nyomán azonban még elkerülhető a kemény landolás – idézte a Reuters az ANZ egy elemzését –, és az év hátralevő részében erőre kaphat a növekedés. A részindexek fényében ez elég optimistának tűnik: mindkétféle PMI-ben tovább apadtak az új exportmegrendelések, és mindkettő a munkahelyek számának csökkenését mutatja.

A kínai kormányzat és a befektetők ráadásul kezdhetnek izgulni az elmúlt években egyedül jól teljesítő szolgáltatási szektor miatt is: itt ugyan még nincs szó 50 alatti PMI-kről, de az ágazat kisebb cégeinek teljesítménye már közel van a stagnáláshoz (50,5 pont). A feldolgozóipart és a szolgáltatásokat is magában foglaló Caixin/Markit kompozit PMI végül 0,8 ponttal 48 pontra süllyedt szeptemberben.

A piacokat mindenesetre eggyel kevesebb mutató nyugtalanítja majd: a Markit pénzügyi tanácsadó – amely a Caixin Media támogatásával állítja össze kínai felmérését – tegnap közölte, hogy a kínai feldolgozóiparra nézve nem tesznek többé közzé előzetes PMI-t, csak véglegest. A korábban az HSBC támogatásával készülő Markit-mutató előzetes verzióját eddig nagyon figyelték a befektetők, és komoly hatása volt az ázsiai részvények, illetve a térségbeli devizák piacán.

Riasztás érkezett Indiából is

A Kína nagy növekedési versenytársának számító Indiában még kényelmesen növekedést jelez ugyan az 51,2 pontos szeptemberi feldolgozóipari PMI, de a vártnál és az előző havi 52,3 pontnál alacsonyabb index héthavi mélyponton áll ezzel.

a most közölt mutató utólag is indokolttá teszi a jegybank döntését, amellyel a héten 50 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette az alapkamatot a növekedési kockázatok

láttán.

a most közölt mutató utólag is indokolttá teszi a jegybank döntését, amellyel a héten 50 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette az alapkamatot a növekedési kockázatok

láttán.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.