Az elmúlt hónapokban véget ért az export és az import két számjegyű növekedése, a külkereskedelmi forgalom dinamikája mégis viszonylag magas szinten stabilizálódhat. Augusztusban a kivitel és a behozatal is 6,2 százalékkal növekedett euróban számolva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján, így a külkereskedelem a harmadik negyedévben is támogathatja a gazdaság növekedését.
Az ipari termelés növekedésének átmeneti lassulása és az építőipar bővülésének teljes kifulladása után a külkereskedelmi adatok arra utalnak, hogy a gazdasági növekedésnek maradt még hajtóereje. Az import növekedését támogatja a belső kereslet – elsősorban a fogyasztás – bővülése, miközben az autógyárak nyári leállása nem hagyott nyomot az exportadatokon. A kivitelt minden bizonnyal az autóexport hajtotta a nyár végén is.
A külkereskedelmi többlet augusztusban 460 millió eurót ért el, ami 25 milliós növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ez ugyan elmaradt az elemzői várakozásoktól, de év első nyolc hónapjára 5,3 milliárd euróra hízott az aktívum, s ez 1,2 milliárddal magasabb az előző évinél. Elemzők szerint az idei évben rekordmagas, 7,5-8 milliárd eurós külkereskedelmi többletre lehet számítani, a magas aktívum pedig erős támaszt nyújt a forint árfolyamának is.
Az év első nyolc hónapjában a kivitel euróban számolva 7,4, a behozatal pedig 5,6 százalékkal emelkedett. Az év hátralévő részében az export és az import is növekedhet, ugyanakkor az ipari termelés bővülésével kapcsolatos aggodalmak miatt lassabb dinamika sem lenne meglepő a kivitelben. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza szerint a Volkswagen-botrány ugyan kockázatot jelenthet a kivitelben, azonban az európai autópiac folytatódó növekedéséből más autógyárak profitálhatnak, amelyeknek a hazai autóipari beszállítók szintén beszállítói. A győri Audi is közölte, hogy változatlan tervek szerint folytatódik a termelés. Suppan rámutatott, hogy az Audi globális eladásai 6,8 százalékos növekedést értek el szeptemberben, az előző havi 2,7 százalék után, vagyis egyelőre nem látható különösebb probléma. A tavalyinál gyengébb euró, a jóval alacsonyabb olajárak és az Európai Központi Bank mennyiségi lazítása pozitív hatással lehet az európai konjunktúrára, így élénkülhet az európai kereslet – véli Suppan –, ez pedig ellensúlyozhatja a feltörekvő gazdaságok, különösen Kína lassulását.
Latin-Amerikába exportálnánk
Az uniós országok rangsorában a dél-amerikai kereskedelmi forgalmat tekintve Magyarország a 23. helyen áll, a kormány azonban ennél jobb pozíció elérésére törekszik – mondta Bus Szilveszter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium déli nyitásért felelős helyettes államtitkára a II. Magyarország–Latin-Amerika-fórumot megelőző sajtótájékoztatón pénteken. A magyar export 2,3 százaléka jut jelenleg Dél-Amerikára és Afrikára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.