Megnyerte a közérdekű pereket az MNB
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságA Magyar Nemzeti Bank (MNB) jogerős érdemi pernyertességével végződött a jegybank által indított, forintalapú és tényleges devizahiteles elszámolást érintő, valamennyi eddig lezárult közérdekű bírósági eljárás – közölte lapunkkal a jegybank. Az érintett alperes pénzügyi szolgáltatóknak így a 2010. november 26. utáni időszakra vonatkozóan is kötelességük elszámolni a fogyasztóikkal.
Az MNB a közleményében emlékeztetett arra: az elszámolási törvény felhatalmazása alapján tizenhat pénzügyi intézménnyel szemben indított 2015. április végén közérdekű pert. A keresetek célja annak megállapítása volt, hogy az intézmények – forintalapú, illetve ténylegesen devizában törlesztett – fogyasztói kölcsön- és lízingszerződéseinek részévé tett, 2010. november 26-át követően közzétett általános szerződési feltételek (ÁSZF) egyes előírásai (amelyek egyoldalú kamat-, díj-, és költségemelést tesznek lehetővé a pénzügyi intézménynek), illetve a korábban közzétett ÁSZF-ek ezt követő módosításainak egyes részei tisztességtelenek, ezért érvénytelenek.
A perek döntő többsége jogerősen lezárult. Egyetlen esetben még felülvizsgálati eljárás van folyamatban a Kúria előtt, egy további perben a bíróság felfüggesztette az eljárást. Két érintett pénzügyi vállalkozás pedig a per időszakában – más, korábban így döntő pénzügyi intézményekhez hasonlóan – önkéntesen alávetette magát az adott időszakra vonatkozó elszámolási kötelezettségnek, így ezeket az eljárásokat a bíróság megszüntette.
Az MNB tapasztalatai szerint a közérdekű perekben kifogásolt szerződési kikötések lényegében azonosak voltak azokkal, amelyeknek tisztességtelenségét a bíróságok már korábban megállapították. Ennek megfelelően a bírói testületek álláspontja a közérdekű perekben is jellemzően igazodott a korábbi eljárásokban már kimunkált bírói gyakorlathoz.


