BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Globális megoldást sürget az EU és az IMF

A globális GDP kilencven százalékát adó Húszak Csoportjába (G20) tartozó országok állam- és kormányfői a hétvégi törökországi csúcson hat nagyobb témára összpontosítják figyelmüket: a migrációs válságra, a gazdaságra, a fiatalok helyzetére, a multik adóztatására, a kereskedelemre és a klímaváltozásra.

Az érdeklődésnél talán csak a biztonsági készülődés nagyobb, hiszen az Iszlám Állam elleni küzdelem és a menekültválság egyik kulcsországába érkeznek a résztvevők, az amerikai elnöktől az európai, a kínai, az indiai vezetőkön át a szaúdi uralkodóig. Ezért most nem a gazdasági krízis utóhatásainak a kezelése lesz az eszmecserék homlokterében, hanem az ennél sokkal nyomasztóbb ügyek, mint a terrorizmus és a menekültek helyzete. Előbbit a G20 idei elnöke, Törökország tűzte frissiben a napirendre, utóbbit pedig az európai államok erőltették.

Mint Donald Tusk, az Európai Tanács, és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kifejtette: globális megoldást kellene találni, a migrációval foglalkozó nemzetközi szervezetek megerősítése és más országok, például az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia bevonása révén. S ilyen megközelítést sürget Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezére is, aki azzal érvel, hogy a menekültek befogadása nehéz, de lehetséges folyamatnak ígérkezik. Azt javasolja, hogy a befogadó országok a menekülteknek mihamarabb kínáljanak munkát, szakképzést és nyelvoktatást, illetve a külföldön végzett tanulmányokat, diplomákat ismerjék el.

Ami a világgazdaságot illeti: a héten az OECD is jelezte, hogy a feltörekvő országok fogják vissza a globális növekedést, s a továbbiakban csak a szerkezeti reformokban lehet bízni, mert a fiskális és monetáris politikák kimerítették eszközeiket. A G20-ak fogadkoznak, hogy öt éven belül két százalékponttal emelik a GDP-t, 2025-ig 15 százalékkal csökkentik a fiatalok körében a munkanélküliséget, igyekeznek ott adóztatni a nemzetközi vállalatokat, ahol azok a tényleges tevékenységüket folytatják. Vitába torkollhat, hogy a decemberi párizsi klímacsúcson az EU szigorú nemzetközi szerződés megkötését szeretné elérni, míg az USA nem kötelezné el magát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.