»Folytatás az 1. oldalról
A jegybank hivatalos adatai szerint az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó adóssága 25 393 milliárd forint volt. Miután ennek a nominális GDP-vel vett hányadosát figyelik, az adósságmutató akár majd jobb is lehet a most közölt 75,5 százaléknál, ha a jegybank előzetes becslésénél kedvezőbb lesz a végleges termelési adat. Az mindenesetre sokat elárul az adósság ellen folytatott küzdelemről, hogy az utolsó negyedévben 518 milliárd forinttal csökkentették az adósságot: 606 milliárd forintos nettó hiteltörlesztés mellett a forint gyengülése 88 milliárd forinttal növelte azt.
Azt, hogy az adósságcsökkentés valódi volt, mutatja, hogy a nettó tartozás is mérséklődött. Az államháztartás nettó adóssága 23 407 milliárd forint volt tavaly év végén, a GDP 69,6 százalékát tette ki. Ez a 71,9 százalékos egy évvel korábbi mutatóhoz képest jelentős, érdemi csökkenésnek számít. „A tavalyi adósságdinamikát több tényező befolyásolta. A viszonylag magas gazdasági növekedés és az alacsony költségvetési deficit jelentősebb adósságcsökkenést is lehetővé tett volna, de év végén az unióval szemben mintegy 600 milliárd forintnyi kintlévőségünk volt, amelyet hazai forrásból kellett finanszírozni” – emeli ki Kondora Szilárd, az OTP elemzője. Ezenkívül a terveknél érdemben magasabb (3,5-szeres) lakossági értékesítés növelte, a tervekhez képest lényegesen magasabb előtörlesztés viszont csökkentette az államadósságot – tette hozzá. A 2,2 milliárd eurót elérő devizás előtörlesztésből 0,91 milliárd euró devizakötvény volt.
Érdekesség, hogy a decemberben előtörlesztett devizakötvényeket az MNB már korábban megvásárolta a másodpiacon, lényegében opciót biztosított az Államadósság Kezelő Központnak arra, hogy a likvid pénzállomány apasztásával „behozza” az államadósságot a szükséges szint alá. A devizás előtörlesztésekkel felgyorsult az államadósságban a devizás rész csökkentése, egy év alatt 38 százalékról 32-re csökkent a részarány. „Ez sérülékenységi szempontból kedvező folyamat, a hitelminősítők is kiemelten figyelik ezt a részarányt” – hangsúlyozta elemzésében a szakértő.
Kondora kiemelte: az idei évben már egy új adósságszabálynak is meg kell felelni, az uniós szabálynak, amely azt követeli meg, hogy a GDP arányában körülbelül 1 százalékponttal kell csökkenteni az államadósságot. Ez szerinte teljesíthető, tekintve, hogy mintegy 5 milliárd euró devizaadósság jár le az idei évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.