BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hátrányt okozna Schengen eltűnése

Fokozott erőfeszítéseket teszünk az orosz embargó feloldása érdekében – hangsúlyozza Szabó László külgazdasági államtitkár. Úgy véli, a schengeni rendszert fenn kell tartani.

Mindenkinek az az érdeke, hogy fennmaradjon a schengeni rendszer, de ehhez nem elég csak beszélni a külső határok megvédéséről, hanem tenni is kell érte – mondta a Világgazdaságnak Szabó László államtitkár, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese. Hangsúlyozta: nagy német és holland cégek is mondták már, hogy nagyon hálásak Magyarországnak, amiért mindent megtett a határok védelmében. „Ausztria is csatlakozott hozzánk a határok védelmében, még ha kicsit hezitálva is, és a dominóeffektus végig fog menni egész Délkelet-Európában” – emelte ki.

Szabó László bízik abban, hogy meg lehet menteni a schengeni rendszert, hiszen ha újra lesz határellenőrzés, akkor az lassítani fogja a szállítási folyamatokat, és Európa versenyképessége csökkenhet. „A nagy cégek most just in time módszerrel alacsonyan tartják a költségeiket, ezzel kompetitívvé válnak, de ha újra határellenőrzések lennének, akkor hatalmas versenyhátrány érne bennünket Kínával vagy az Egyesült Államokkal szemben” – hangsúlyozta a miniszterhelyettes. Hozzátette: fontos értéke az Európai Uniónak a professzionalizmus és a logisztikai könnyebbség, amit – a többi közt – Schengen jelent. Szabó László az orosz embargó feloldásával kapcsolatos felvetésünkre azt mondta, hogy a szankciók hátrányosan érintik a gazdaságot, de az orosz–ukrán konfliktus miatt folytatott uniós szankciós politikát Magyarország is vállalta. Sokan kritizálják az embargót, hogy nincs meg a remélt politikai ereje, és fokozott aktivitás folyik a feloldására. Kiemelte: az orosz hatóságok folyamatosan auditálják a magyar tej- és húsipari szektort, s ha megszűnnek a szankciók, egyből ott lehetnek az orosz piacon a magyar cégek.

A feltörekvő országok növekedésének lassulását figyelembe véve, a keleti nyitás eredményességével kapcsolatos kérdésünkre úgy reagált, hogy „szerencsére a magyar relációban nem látszik a lassulás”. Az orosz és ukrán relációkban jelentősen visszaesett ugyan a magyar kivitel az embargó és annak negatív hatásai miatt, ám a keleti nyitás országaiba irányuló exportunk a KSH 2015. októberi adatai alapján egy százalékkal növekedett.

Szabó László úgy véli, ha prémiumkategóriájú termékeket állítunk elő, arra van kereslet a keleti piacokon. „Az viszont aggodalommal tölt el – hangsúlyozta –, hogy ha a német vagy az európai gazdaság megszenvedi a kínai gazdaság lassulását, akkor az indirekt módon ránk is hatással lehet.”

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.