Nagyot ugrottak tegnap az olajárak egy bizonytalan eredményű tárgyalást követően: az iráni olajminiszter, Bijan Zangeneh ugyanis azt közölte, hogy támogatnak minden olyan intézkedést, amely stabilizálhatja az olajpiacot, és növeli az árakat, beleértve az OPEC-hez tartozó és a szervezeten kívüli országok együttműködését is. A három OPEC-ország minisztereivel folytatott tárgyalás után Zangeneh azt nem árulta el, hogy Irán is kész-e csatlakozni négy nagy kitermelő már bejelentett önkorlátozásához, de maga az, hogy nem utasította el nyíltan, elég volt ahhoz, hogy a Brent ára 7,5 százalékkal, 34,6 dollárra, a WTI-é 6,3 százalékkal, 30,86 dollárra szökjön fel.
Pedig a tárgyalás előtt még a merev elutasítás látszott valószínűnek. Logikátlan dolog volna arra kérni Iránt, hogy csökkentse a kitermelését – jelentette ki az ország OPEC-képviselője, Mehdi Asali az iráni Shargg napilapban. Asali a Reuters szerint kifejtette: a szervezet többi tagja viselkedett felelőtlenül, amikor növelték kitermelésület, miközben Iránt szankciók sújtották. Irán egykor a második volt az OPEC kitermelői rangsorában, 2011-ben átlag napi 3,6 millió hordó olajat hozott felszínre. A nemzetközi szankciók januári feloldása után az iráni kitermelés már elérte a napi 2,9 millió hordót, ebből 1,1 millió hordót exportálnak – ez kevesebb mint a fele a korábbinak –, ezt idén napi 2 millióra akarják felfuttatni.
A venezuelai, az iraki és a katari olajügyi miniszter mindenesetre azért utazott tegnap Teheránba, hogy rávegyék iráni kollégájukat a termeléskorlátozásra. A talajt a kedden Dohában aláírt megállapodás készítette elő, amely szerint Szaúd-Arábia, Katar, Venezuela és a nem OPEC-tag Oroszország befagyasztja kitermelését a januári szinten, igaz, Szaúd-Arábia azt is közölte: az egyezség sorsa attól függ, csatlakoznak-e hozzá más nagy kitermelők is.
Ha ez így alakulna, akkor ez lenne az első globális, nem csak OPEC-tagokra kiterjedő olajkitermelési megállapodás az utóbbi 15 évben. (2001-ban Szaúd-Arábia rá tudta venni Mexikót, Norvégiát és Oroszországot egy termeléscsökkentésre, bár az oroszok ezt végül nem tartották be.) Kuvait kedden azt mondta, hogy ő is vállalja a befagyasztást, ha mások is megteszik, és ezt a szándékát jelezte az Egyesült Arab Emírségek is.
A januári szint – amelyen a termelést befagyasztanák – még mindig azt jelenti, hogy a világpiaci kínálat évi 300 millió hordóval haladja meg a keresletet. Oroszország ebben a hónapban napi 10,88 millió hordó olajat hozott felszínre (ez rekordnak számít a szovjet idők óta), Szaúd-Arábia kitermelése pedig átlag napi 10,23 millió hordó volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.