BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sikertelennek tűnik a szaúdi–orosz olajalku

A januári szinten fagyasztja be a kitermelést Oroszország és az OPEC három tagállama, Szaúd-Arábia, Katar és Venezuela, abban a reményben, hogy az árak megszilárdítása érdekében más érintettek is követik példájukat.

Végső esetben a kitermelés csökkentése is szóba jöhet, de egyelőre másról folynak a tárgyalások – ezt erősítették meg tudósítóknak Dohában, ahol keddre virradóra négy olajexportáló ország – Oroszország, Szaúd-Arábia, Katar és Venezuela – állapodott meg abban, hogy a januári szinten befagyasztja a kitermelést. A bejelentés nyomán az észak-tengeri Brent alapfajta hordónkénti ára 35,5 dollárra, azaz hat százalékkal kúszott feljebb, s az amerikai WTI ára is megközelítette a harminc dollárt. A tőzsdéken a nagy energiacégek részvényárfolyamai feljebb kapaszkodtak. Azonban hamar kételyek merültek fel az alku fenntarthatóságát és hatását illetően, az ár is mérséklődni kezdett, s a Brentért délután már csak 33 dollárt kértek.

A megállapodás azonban egyáltalán nem rendezi az olajpiac fő problémáját, a túlkínálatot. Ugyanis mind Szaúd-Arábia, mind Oroszország – a két legnagyobb olajhatalom – decemberhez képest januárban még növelte is a kitermelést, amely jóval meghaladja a napi tízmillió barrelt. Venezuela és Katar esetében kismértékű csökkenést mutatnak az adatok, vagyis a befagyasztás aligha változtat azon a tényen, hogy masszív túlkínálat van a piacon. Irak kitermelése ráadásul napi 4,35 millió hordóval rekordot ért el, míg Irán most tér vissza a piacra, ahogy a nagyhatalmak feloldják az ellene bevezetett szankciókat. Teherán azt tervezi, hogy egészen rövid időn belül legalább napi félmillió hordóval növeli a kitermelést.

Az alku bejelentése előtt a Roubini Economics elemzői azt írták: a második fél évben apadhat ugyan kissé a túlkínálat, s az alacsony ár miatt csökkenhet az amerikai palatermelés is, emiatt pedig szerény mértékben emelkedhet az ár, de globálisan fennmarad az olajbőség. Korábban a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) is úgy fogalmazott, hogy a világ fuldoklik az olajban.

Az exportálók szervezetéhez (OPEC) tartozó öbölmenti források úgy nyilatkoztak kedden, hogy most egyeztetések kezdődnek a termelőkkel a befagyasztásról. Tárgyalni kívánnak az OPEC tagjaival s a szervezethez nem csatlakozott olajállamokkal is. A kitermelés visszafogása azonban csak végső lépés lehet. Már csak azért is, mert Oroszország – elsősorban műszaki okokra hivatkozva – burkoltan kizárta ezt az eshetőséget. Ha csökkentenék a kitermelést, a szibériai mezőkön befagynának a vezetékek a téli farkasordító hidegben – mondták. Nyáron sem jobb a helyzet, mert ha kevesebb olajat hoznak a felszínre, a föld alatt maradó olaj minősége romolhat. Oroszország kitermelése az évezred eleje óta emelkedik, s tavaly elérte a szovjet idők csúcsát, a napi bő tízmillió barrelt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.