Az energia- és az építőpar területén is születtek megállapodások Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin tegnapi megbeszélésein az orosz elnök Moszkva melletti novo-ogarjovói rezidenciáján. De 2019-ig meghosszabbították a múlt év végén lejárt hosszú távú gázimportszerződést is. Ezzel kapcsolatban az érintett vállalatok mára múlt év végén is született egyezség, hiszen át kellett ütemezniük a 2015 végéig lekötött, de addig át nem vett orosz földgáz behozatalát.
A tárgyaló felek megegyeztek, hogy magyarországi vállalatok is részt vehetnek az Oroszországban 2018-ban rendezendő futball-világbajnokság létesítményeinek építésében.
A TASZSZ kiemeli, hogy a találkozóra előkészített dokumentumok alapján a magyar–orosz kapcsolatok középpontjában az energia áll. Ezt példázzák a számok is: az Oroszországból származó kőolaj és földgáz adja a Magyarországon felhasznált energia háromnegyedét. Ugyanakkor a gazdasági kapcsolataink gyengülnek: a múlt év végére a két ország árucsereforgalma 70 százalékkal, 4,7 milliárd dollárra esett, az elmúlt két év csökkenése pedig 50 százalékos volt.
Nyilatkozata alapján Putyin elnök e csökkenés dacára, és annak ellenére is elégedett a két ország együttműködésének minőségével, hogy „bizonyos problémák” merültek fel. Mint fogalmazott: „Reméljük, hogy az egy évvel ezelőtti magyarországi látogatásom alkalmával született tervek megvalósítása az elhatározott ütemben halad.” A hivatkozott problémák és tervek elsősorban a két új paksi atomerőműblokk építésére vonatkozhattak. A brüsszeli bizottság épp most vizsgálja, hogy nem rejt-e állami támogatást a projekt tervezett finanszírozása, illetve, hogy piaci körülmények között is életképes lehet-e a beruházás. Zökkenőtől lehetett tartani a bővítés kapcsán azért is, mert találgatások szerint orosz részről esetleg nem áll rendelkezésre a tervezett ütemben a beruházáshoz felkínált hitel, az orosz gazdaság gyengébb teljesítménye miatt. Igaz, ezt az aggályt orosz oldalon hivatalosan is cáfolták. A tárgyalások utáni tájékoztatón az orosz elnök elmondta, hogy a két ország ipari, közlekedésigép-gyártási, építőipari és bányaipari területeken is fejleszti együttműködését. Projektek sora indult a high-tech- és a gyógyszeriparban is. A közeljövőben nagy orosz régiók vállalatai érkeznek sorozatban Magyarországra.
„Jó orosz–magyar gazdasági kapcsolatok nélkül a magyar gazdaság és a magyar ipar működésképtelen” – ezt Orbán Viktor mondta a megbeszélések utáni sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint. Szintén közölte, hogy a világpolitika nagy kérdéseiben Oroszország megkerülhetetlen. Egyúttal biztosította Vlagyimir Putyint, hogy Budapest igyekszik fenntartani az orosz és a magyar nép barátságát, utóbbinak a nevében pedig minden jót kívánt.
Az orosz vállalatok eddig másfél dollárnyi befektetést hajtottak végre Magyarországon, míg a magyarok orosz földön kétmilliárdnyit. A legnagyobb oroszországi magyar befektetők az OTP Bank, a Richter Gedeon Gyógyszergyár és a Mol olajipari csoport.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.