BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország és Irán a kulcstényező

A kínálat egészen 2017 végéig meghaladja a keresletet az olajpiacon, részben a világgazdaság vártnál lassúbb növekedése és a nem hanyatló globális kitermelés miatt, ezért az árak is nyomottak maradnak. Az energiahordozókról hivatalos statisztikai adatokat közlő amerikai Energy Information Administration (EIA) módosította múlt havi előrejelzését: három és tíz dollárral mérsékelte az olaj idei és jövő évi hordónkénti árára adott prognózisát. Most úgy látja, hogy az északi-tengeri Brent és az amerikai WTI átlagára ebben az évben 34, 2017-ben 40 dollár lesz – a múlt évi 48,6 után. A WTI-t szerdán 37 dollár körül jegyezték, és egy hónap alatt a hordónkénti ár tíz dollárral emelkedett.

Az IEA most úgy számítja, hogy a palaolaj miatt tavaly napi 9,4 millió hordóra felfutott kitermelés idén 8,7, jövőre 8,2 millióra csökken. Az olajexportáló országok szervezetéhez (OPEC) nem tartozó országok kitermelése tavaly napi 1,5 millió hordóval növekedett, de 2016-ban és 2017-ben 0,4 és 0,5 millióval csökken majd. Mind a bővülés, mind a szűkülés zöme az amerikai kitermelés változásának a következménye. Az Egyesült Államokon és az OPEC-en kívül azonban növekedik a kitermelés, annak nyomán, hogy Oroszország szorgosan dolgoztatja a kutakat, a kitermelés csaknem elérte a napi 11 millió hordót. Minthogy az olaj ára 2014 közepe óta hetven százalékkal zuhant, s ilyen ütemű áremelkedésre senki sem számít, Oroszország a fokozott kitermelésből próbálja a költségvetésben keletkezett lyukat betömni. Ennek ellenére a Moody’s – sok más olajexportáló országgal együtt – leminősítési listára helyezte. A Standard and Poor’s a közel-keleti olajállamok egy részét már le is minősítette.

Az amerikai előrejelzéshez képest az OPEC-en kívüli kitermelés nagyobb hanyatlására számít a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), amely napi 0,6 millió hordós csökkenést vetít előre. A különbség abból fakad, hogy az EIA magasabb orosz kitermelési szintet prognosztizál. Ez azért érdemel figyelmet, mert az év elején Oroszország és Szaúd-Arábia a kitermelés befagyasztásáról tárgyalt. Ám az amerikai hivatal szerint az OPEC tavaly napi 0,8 millió hordóval növelte a kitermelést, és napi 31,6 millió hordóval többet hozott a felszínre. Idén és jövőre napi 0,7 és 0,4 millió barrellel több kerülhet a piacra, úgy, hogy e többlet zömét a szankcióktól megszabaduló Irán adja majd.

A februári előrejelzéséhez képest az EIA kisebb globális olajfogyasztás-bővülésre számít, s most azt sugallja, hogy napi 97 millió hordós keresleti és kínálati szinten a jövő év végére alakulhat ki egyensúly a piacon. A Bloomberg tévének nyilatkozó Rob Thummel, a Tortoise Capital tanácsadó cég elemzője ugyanakkor azt mondja, hogy az amerikai kitermelés mérséklődése miatt az év végére 50 dollárra kapaszkodhat fel az olaj ára. Ám látni kell, hogy a palatermelés sokkal jobban ellenáll az alacsony áraknak, mint azt sokan az OPEC köreiben is gondolták, mert a cégek lefaragtak a fúrás költségeiből, és egységnyi befektetéssel megkétszerezték a kibányászható olaj mennyiségét. Így már 30 és 40 dollár közötti olajárnál is nyereségesen tudnak működni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.