BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína lejjebb viszi a lécet

Megkurtított költségvetés és felturbózott katonai kiadások jelzik, hogy Peking figyel a hazai gazdasági kihívásokra, de Donald Trump üzeneteit is komolyan veszi

Vegyesen zártak az ázsiai börzék hétfőn, azt viszont nem lehetett lemérni a piacokon, hogy az észak-koreai rakétakísérlet által keltett geopolitikai bizonytalanságok vagy a gyengébb kínai növekedési kilátások árnyékolták be inkább a befektetői horizontot.

A kínai hatás mindenesetre sokáig meghatározó lesz, noha a Shanghaj Composite tőzsdeindex félszázalékos emelkedéssel ünnepelte az igazság pillanatát, azt, hogy a pekingi pártvezetés 6,5 százalékra mérsékelte az ország gazdasági növekedésének idei tempóját, ami meglehetősen szokatlan a néhány évvel ezelőtt még két számjegyű ütemben hasító GDP-bővülés ismeretében. Jóllehet a világ harmadik legnagyobb gazdasága már a tavalyi 6,7 százalékos GDP-többlettel is negyedszázados negatív rekordot döntött, sok jel nem mutatott arra, hogy a lécet még lejjebb kell majd állítani.

Li Ko-csiang miniszterelnök a hétvégén a nemzetgyűlésben meghirdette az alacsonyabb növekedéssel a stabil jövőért politikáját, és ennek részeként a valós problémák érzékeléséből levont következtetéseket követve számos megszorító intézkedést hoznak. A kormányzati kiadások ötszázalékos csökkentésével indítanak, miközben a honvédelmi kiadásokat 7,5 százalékkal rekordszintre, 145 milliárd dollárra emelik, nem utolsósorban a geopolitikai kockázatokra válaszul, egyben megüzenve Donald Trump amerikai elnöknek, hogy mire számítson, ha Kína érdekeivel ellentétes politika erőltetésével próbálkozna.

A csaknem háromezer képviselő előtt Li Ko-csiang üzent is Trumpnak, hogy kiállnak a globalizáció vívmányai mellett, és visszautasítják a protekcionizmus valamennyi válfaját. Trump még a kampányában munkahelyek millióinak ellopásával vádolta meg Kínát, büntetőtarifával megfenyegetve az onnan érkező termékeket. Azóta viszont nem tett lépéseket ebben az irányban.


A CBS beszámolója szerint Li Ko-csiang teátrális felszólalásában a legnagyobb tapsot azzal váltotta ki, amikor bejelentette, hogy felfüggeszti a tartományok közötti mobiltelefonos roamingtarifák alkalmazását. Felhívta a figyelmet az emelkedő államadósság és a levegőszennyezés veszélyeire is. A maastrichtiakhoz hasonló célokat is megfogalmazott, azaz idén is 3 százalék alatt tartja a GDP-arányos államháztartási hiányt, ami 345 milliárd dolláros lyukat jelent. A foglalkoztatási mutatókat javítják – üzente Li Ko-csiang –, a tavalyi tízmillió után az idén 11 millió új munkahelyet teremtenek. A 6,5 százalékos növekedés ennyit tesz reálisan lehetővé.

A cél, hogy valamennyi kínai családban legyen legalább egy kenyérkereső. Ezt nem lesz egyszerű elérni, ha épp a legnagyobb foglalkoztató, maga az állam hajt végre jelentős leépítéseket az olyan hatalmas munkaerő-igényű ágazatokban, mint a bányászat és az acélipar. A veszteséges működést azonban Peking nem hajlandó hosszú távon finanszírozni – tette világossá a kormányfő.

Külföldi tudósítók azt a következtetést vonták le mind a beszédből, mind a körítésből, hogy Kína egyrészt világos üzenetet küld Washingtonnak arról, mit vár el az új vezetéstől, valamint azt, hogy Peking tökéletesen tisztában van a gazdaság problémáival, és konfliktusok felvállalásával is kész tenni a felszámolásuk érdekében. Elemzők szerint ez tükröződhetett az emelkedő részvényárfolyamokban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.