BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Laptopstop a levegőben

A Közel-Kelet repülőterei és légitársaságai számára különleges biztonsági intézkedéseket írt elő Washington, sokan viszont az arab versenytársak kiszorításának szándékát sejtik a háttérben

Hatalmas felháborodást keltett az utasok körében az amerikai laptopstop, amelyet Washington a Közel-Keletről induló járatoknál rendelt el. A tilalmat egyszerű kérésként fogalmazták meg, s nem is verték nagydobra. A lényeg, hogy mobiltelefonnál nagyobb méretű elektronikai eszközt nem szabad a fedélzetre vinni, ezeket csak kikapcsolt állapotban csomagként lehet feladni. Az érintett repülőtereket és légitársaságokat is megnevezte az amerikai belbiztonsági minisztérium, a lista érdekessége, hogy azon valamennyi prémiumszolgáltatást nyújtó a közel-keleti légitársaság megtalálható, az Etihadtól, a Saudia Airlineson és a Qatar Airwaysen át az Emiratesig, de „a világ kedvenc légitársaságaként” hirdetett Turkish Airlines is szerepel rajta. E társaságok bázisrepülőterei is felkerültek a listára, tehát aki innen utazik az Egyesült Államokba, az eleve gyanús, ha a táblagépére letöltött filmek nézésével, netán munkával próbálná elütni a fel- és leszállás közti órákat. Jordániával, Marokkóval és Egyiptommal sem tettek kivételt. A minisztérium hétfőn körlevélben értesítette a légitársaságokat, amelyeknek a szigorításokat 96 órán belül végre kell hajtaniuk. Azt nem közölték, hogy az elsősorban az üzletembereket sújtó korlátozások bevezetésének mi áll a hátterében, ám szakértők szerint az Iszlám Állam fenyegetéseiről lehet szó, azokat pedig illő komolyan venni. A The Washington Post szerint a hírszerzés szíriai terrorista sejteket emleget, amelyek élenjárnak a miniatürizált robbanószerkezetek fejlesztésében. A tárca hivatalosan semmilyen tájékoztatást sem adott arra, mi váltotta ki az óvintézkedést – írja a The Guardian, míg a Reutersnak szőrmentén elismerte a terrorveszélyt.

Az amerikai légitársaságokat állítólag nem érinti a fenyegetettség, ám borítékolható, hogy a biztonsági szigorítások őket sem hagyják érintetlenül. A Royal Jordanian kicsicseregte a Twitterén az amerikai tiltást, majd pár óra múlva törölte a bejegyzést. Fehér házi források az ABC televíziótársaságnak hihető és reális veszélynek nevezték, hogy laptopba vagy más elektronikus eszközbe rejtve kézi vezérlésű bombát vihetnek fel terroristák az utaskabinba. Más kérdés, hogy az okostelefont távirányítóként használva elvileg az utastérből is végre lehet hajtani robbantást, de idáig még nem jutottak el a tiltásban. Emlékezetes, hogy 2001. szeptember 11. után jó ideig sem folyadékot, de még fogpiszkálót se lehetett felvinni a fedélzetre, megakadályozandó a gépeltérítést vagy a robbantást.

Az amerikai tiltást már a britek is átvették, csak annyi a különbség, hogy a dubaji reptérről induló és oda érkező járatokat biztonságosnak nyilvánították – írja a BBC. A britek az amerikaiak által megjelölt fenyegetett légitársaságokhoz a British Airwayst, az EasyJetet és a Monarchot is hozzácsapták. A légi közlekedés biztonságát erősítő döntést sokan kritizálják, Amerikában ugyanakkor az összeesküvés-elméletek kedvelői odáig jutottak, hogy a szigorítás hátterében saját légitársaságaik állnak, amelyek ily módon próbálják megingatni az arab versenytársak pozícióit, és átterelni magukhoz az utazóközönségüket. Washington szerint ugyanis az Etihad, a Qatar és az Emirates tiltott állami támogatást élvezve rontja az amerikai légitársaságok közel-keleti pozícióit. Mi több, sokan a muszlim államokból való beutazás megtiltásán többször is megbukó Donald Trump elnök kezét sejtik az ügyben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.