A bővülés stabilizálódni látszik a 2–2,5 százalékos sávban, ami fejlődés ahhoz képest, hogy 2015-ben még 10 százalékot meghaladó recesszióban volt az ukrán gazdaság. Módos Dániel szerint a stabil bővülésben szerepet játszik az alacsony bázis, de az Oroszországgal való háborús konfliktus miatt fellendültek az állami beruházások, és pörgetik a növekedést. Az OTP makrogazdasági elemzője közölte: becsléseik szerint a harmadik negyedév végéig 23,3 százalékkal nőttek a beruházások éves bázison. Az állami aktivitás mellett a fogyasztás is emelkedett , éves alapon 3,6 százalékkal az első három negyedévben, ami a minimálbér emelésének következménye. A reálbérek a 25 évvel ezelőtti szinten vannak, bár a következő években emelkedés várható – vélte az elemző.
Az infláció hiába lassul, a mértéke még aggasztó, 13,6 százalékos volt novemberben. Módos Dániel elmondta: a közszolgáltatások hatósági árainak megemelése rendkívüli módon felgyorsította a drágulást, 2015-ben még 60 százalék fölötti inflációt is mértek. Jövőre már érdemben eshet az infláció, az elemző szerint év végére 7,3 százalékra lassulhat. Módos hangsúlyozta: az inflációt lassíthatja, hogy a mostani 14,5 százalékos alapkamatot a jegybank csökkenti jövőre: a szakértő jövő év végére 11, 2019 végére pedig 8,5 százalékos alapkamatra számít.
Az ország kilátásai azonban sokkal jobbak, mint három évvel ezelőtt voltak – emelte ki Módos –, mert már látszódik a válság utáni strukturális reformok hatása, bár a legnagyobb probléma még nem oldódott meg: a rendkívül magas korrupció. A háborús konfliktus miatt ráadásul a külföldi befektetők szkeptikusak. Az UX, a kijevi tőzsdeindex másfél éve kisebb korrekciókkal emelkedik, bár Módos szerint a részvénypiaci befektetők hosszabb ideig lehetnek óvatosak az országgal kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.