A piac 90 százalékos esélyt ad annak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) újabb 25 bázispontos kamatemelésről döntsön kedden kezdődő tanácskozásán, s az 1,75–2,0 százalékos sávba srófolja fel az irányadó rátát. A pénzromlási ütem és a bérinfláció alakulása egyaránt támogatja az újabb szigorítást.
Ugyanakkor a dollár elmúlt hónapban látott erősödése a monetáris kondíciók szigorodásának irányába hat, noha ez a hatás egy nagy zárt gazdaság esetében jóval mérsékeltebb, mint például Magyarországon lenne.
Nagyobb a bizonytalanság abban a tekintetben, hogy meddig emelheti az alapkamatot a Fed. A piaci árazások alapján szeptemberben egy újabb 25 bázispontos szigorítás jöhet, utána azonban a januári üléssel bezárólag szinten maradó irányadó rátára számítanak a piaci szereplők.
Tény, hogy a 2,25 százalék körüli kamatszint már közel lenne a Fed márciusi előrejelzésében felvázolt 2,9 százalékos középtávú egyensúlyi értékhez, bár akkor a döntéshozó nyílt piaci bizottság tagjai 2020-ra átmenetileg e szint feletti kamatlábat vizionáltak – jegyzi meg Dunai Gábor, az OTP Elemzési Központ stratégája. Érdekes lesz a frissített előrejelzés, megtudhatjuk, hogy mit gondol a Fed a kibontakozó kereskedelmi háború és a nagyon laza fiskális politika középtávú hatásairól. Összességében a kamatcsökkentési ciklus a vége felé közeledik, s nem lenne meglepő, ha erre Jerome Powell Fed-elnök is utalna.
Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsa dönt az eurókamatról, a konszenzus szerint a ráta nulla százalékon marad.
A megelőző, áprilisi kamatdöntő tanácsülésen a piac arra számított, hogy részletek látnak majd napvilágot az eszközvásárlási program kivezetéséről. Ám ezzel kapcsolatban pusztán annyi konkrétumot árultak el, hogy a jelenlegi 30 milliárd eurós havi kerettel szeptember végéig egész biztosan folytatják a programot, s ha szükséges, meghosszabbítják. Váradi Beáta OTP-elemző szerint a hezitálásra akkor elsősorban az eurózóna első negyedéves, lassuló GDP-je és a továbbra is tartósan cél alatt lévő infláció szolgáltathattak okot.
Azóta viszont tovább gyülekeztek a viharfelhők az eurózóna egén, így a monetáris kondíciók szigorításának ütemezését illetően valószínűleg ezen az ülésen sem kapunk konkrétumokat. A befektetők kockázatvállalási hajlandósága érdemben csökkent az elmúlt hónapban, miután továbbra is terítéken vannak a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmak, és Olaszországban populista, euroszkeptikus kormány alakult.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.