A korábbi 3,1 tonnáról 31,5 tonnára emeltük az aranytartalékot, az aranyrudak már meg is érkeztek Magyarországra – jelentette be Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Ezzel ebből a szempontból a világ egyik sereghajtójából a középmezőny tagjává váltunk. Egy éve Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke felkérte az MNB-t, hogy gondolja újra az aranystratégiát, mivel már világszerte számos ország módosított az arannyal kapcsolatos korábbi elképzelésén, és a többszörösére emelte nemesfémtartalékait.
Matolcsy György kifejtette: az arany biztonságot nyújt, mérsékli a kockázatokat, és a nemzeti öntudat szempontjából sem elhanyagolható a megléte. Korábban a 3,1 tonna magyar aranytartalék hazahozása mellett döntött az MNB. A jegybankelnök megköszönte Orbán Viktornak, amiért felülvizsgálatot kezdeményezett, és Nagy Márton alelnöknek, Pleschinger Gyulának, a monetáris tanács tagjának, valamint Hergár Eszternek, az MNB ügyvezető igazgatójának az aranytartalék megemelésében nyújtott munkáját.
Az arany aránya 4,4 százalékra emelkedik a teljes tartalékon belül, ez a kelet-közép-európai, nem eurót használó országok átlaga – mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke. Az aranytartaléknak két szerepe lehet: egyrészt befektetési célú, azaz keresni lehet rajta, másrészt stabilitást ad. A jegybankot a stabilitási cél motiválta. A pénzügyi válság idején sokan elkezdték felhalmozni az aranyat, Kínának 2000 tonna, az Egyesült Államoknak 8000 tonna tartaléka van. A régióban Romániának volt a legnagyobb, mintegy 108 tonnás készlete az elmúlt időszakban, ez a tartalékai 10 százalékát teszi ki. Nagy Márton hozzáfűzte: az elmúlt hónapokban Lengyelország megelőzte Romániát, mert 112 tonnára emelte az aranykészletét, ami azonban az összes tartalékának csak 3,8 százaléka.
A mostani árfolyamon mintegy 1,24 milliárd dollárt ér a 31,5 tonnás aranytartalék – olvasható az MNB közleményében. Az állomány ezzel elérte a hetven évvel ezelőtti történelmi szintet, amely az „aranyvonat” idején már hazánk rendelkezésére állt.
A közleményben hangsúlyozzák: az arany továbbra is az egyik legbiztonságosabb eszköznek tekinthető, továbbá véges mennyiségű, és nincs hitel- és partnerkockázata. Az aranytartalék nemzet- és gazdaságstratégiai szerepe egyre inkább felértékelődik, miközben a nemesfém országon belüli birtoklása és állományának növelése is meghatározó nemzetközi trend.
A közlemény szerint az aranytartalék emelésére és fizikai hazaszállítására 2018 októberének első felében került sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.