Magyar gazdaság

Eljött az idő a fejlesztésre

Stabilitás jellemezheti idén is a tejpiacot, a világpiaci folyamatokból arra lehet következtetni, hogy a nyers tej felvásárlási ára kismértékben emelkedhet. Fórián Zoltán, az Erste vezető agrárszakértője szerint a termelők számára most minden adott, hogy fejlesszenek.

A hazai tejtermelők nyugodtabban készülhetnek az idei ártárgyalásokra, részben azért, mert az EU csaknem teljes egészében megszabadult 380 ezer tonnás soványtejpor-készletétől, és tavaly, az év második felében több nagy tejtermelő tagállamban csökkent a termelés – mondta a Világgazdaságnak Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője. A stabilitás, amelyből végre jutott a szektornak az elmúlt évben, úgy tűnik, nem múlik el.

A nemzetközi piaci folyamatok kedvezők: a globális kereslet gyorsabban fog emelkedni idén, mint a kínálat, ami stabil árakat eredményez, a kismértékű emelkedés lehetőségével. A termelők számára biztató, hogy a világpiac legnagyobb szereplője, az új-zélandi Fonterra is megemelte idei átvételi árait. Ebben pedig ismét fontos szerepe van Kína növekvő keresletének.

A globális tejtermelés 1 százalék körüli mértékben emelkedhet idén. Mindez ellentétes piaci hatások közepette történik, az egyik oldalon ugyanis a kereskedelmi háborúktól sújtott és tavaly az átlagosnál 100 ezerrel több marhát a vágóhídra küldő amerikai farmerek, valamint a súlyos ausztrál és új-zélandi aszálykárok állnak, a másikon pedig az EU takarmányhiány miatt is csökkenő, de tovább javuló hozamú tehénállománya.

Úgy tűnik ugyanakkor, hogy az egész szezonban erőteljesebb lesz a kereslet növekedése a kínálaténál, ami ugyancsak a termelői oldalnak kedvező hír. A szakértő szerint a feldolgozók a piaci mozgásokat kiegyenlítő, a hullámokat mérséklő árképzési technikák elterjesztésével tudják stabilizálni input áraikat, eközben pedig – ahogyan Fórián Zoltán megjegyezte – „megpróbálnak felülni a növekvő jövedelmek által generált keresletélénkülés hullámára”.

A tejtermelők számára kedvező helyzetben azért vannak olyan bizonytalansági tényezők, mint a Brexit vagy a kereskedelmi háborúk. Fórián Zoltán szerint azonban ezek sem okoznak nagyobb turbulenciát a tejtermékpiacokon. Úgy véli, a kemény Brexit senkinek sem érdeke, az Egyesült Államok vámháborúja Mexikóval pedig akár hamarosan véget is érhet.

Mindezek fényében nem meglepő, hogy a szakértő a hazai kilátásokat is kedvezőnek látja, és az idei tejfelvásárlási átlagárak emelkedésére számít. Az Erste Agrár Kompetencia Központ előrejelzésében a tavalyi 96 forintos literenként átlagár után 98 forintossal számol erre az évre. Fórián Zoltán szerint most van itt az ideje a fejlesztéseknek, mert arra, hogy egyszerre legyen ilyen kiegyensúlyozott a piaci helyzet, erős a támogatási környezet és olcsók a fejlesztési források, vajmi kevés esély mutatkozik a közeljövőben.

tejárak tejpiac Fórián Zoltán
Ezek is érdekelhetik