Több hatás is érvényesül a szomszédos országok inflációs mutatóiban, hiszen míg például Ukrajnában a politikai bizonytalanság gyorsítja a pénzromlás ütemét, addig például Szerbiában, amely ország szintén nem uniós tagállam, a stabilitás jellemző az árakban. Romániában a kereskedelmi egyenleg deficitje is sokat nyom a latban, Szlovákiában a magas bérek és az eurózónás monetáris politika feszülhet egymásnak.
Az Európai Unióban Romániában mérték a legmagasabb inflációt az elmúlt kilenc hónapban, az Eurostat adatai szerint 3,2 százalékos volt a pénzromlás üteme. Az idei inflációra vonatkozó prognózisát a Román Nemzeti Bank is 2,9 százalékról 3 százalékra módosította, 2020 végére pedig 3,1 százalékos inflációval kalkulálnak.
Az idén februárban 0,79 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak havi alapon, az éves mutató 3,83 százalékra ugrott az Országos Statisztikai Intézet szerint. Az élelmiszerek 4,46 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 3,74 százalékkal, a szolgáltatások pedig 3,08 százalékkal drágultak egy év alatt. Márciusra 26,33 százalékkal nőtt az év kezdetéhez képest a burgonya ára, de drágultak a zöldségek és a zöldségkonzervek is, az utóbbi kategória 20,6 százalékkal. A déli gyümölcsök is 10,28 százalékkal drágábbak, mint az év elején. A tojás ára ugyanakkor 5,22 százalékkal csökkent.
Összességében márciusban 0,49 százalékkal nőttek az élelmiszerárak az előző hónaphoz és 3,08 százalékkal 2018 decemberéhez képest. A nem élelmiszeripari cikkek közül a cigaretta és a dohánytermékek drágultak a legnagyobb mértékben: februárhoz képest 1,55 százalékkal, tavaly decemberhez képest pedig 4,22 százalékkal. Az üzemanyagárak is „ágaskodnak”, februárhoz képest 1,13 százalékkal, decemberhez viszonyítva pedig 3,82 százalékkal drágábban lehet autózni Romániában – annak minden gazdasági mellékhatásával. A folyamatok eredőjénél a szakemberek elsősorban a befektetések mélypontra süllyedését és illetve a külkereskedelmi mérleg egekbe szökő hiányát azonosítják. Hatalmas a pénzkiáramlás az országból, és mivel a fogyasztás mértékét nem tudja kielégíteni a belső termelés, erőteljesen nő az importáruk és -szolgáltatások mértéke.
Az elmúlt időszakban alacsony szinten, 2 százalék körül mozog az inflációs mutató Szerbiában, miközben a jegybanki célsáv 1,5–4,5 százalék.
Ezzel szemben az átlagbér számottevően emelkedett az utóbbi időben. A statisztikai hivatal adatai szerint 54 521 dinár volt idén januárban a nettó átlagos fizetés, szemben az egy évvel korábbi 50 048 dinárral. Az átlagnyugdíj az átlagfizetés felét sem éri el, alig 25 ezer dinár körül alakul.
Az államfő azonban éppen a napokban jelentette be, hogy átlagosan 1500-2000 dinárral (4000-5400 forint) emelkedhetnek a nyugdíjak jövő januártól. A mintegy hétmillió lakosú országban 1,7 millió nyugdíjas él. A foglalkoztatottak száma mintegy 2,5 millió. Miközben a vásárlóerő enyhén nőtt, az árak nem sokat emelkedtek, mindössze néhány alapvető élelmiszer drágult érdemben, többek között a liszt, a burgonya és a hagyma. Nem volt érezhető hatása annak sem, hogy az év elejétől megszüntették a kenyér árának szabályozását, a termék árában a lépés nem hozott változást.
Franciaországban a fogyasztói árak 2017 októbere óta a leglassabb ütemben, 1,1 százalékkal emelkedtek márciusban éves bázison, azt követően, hogy februárban 1,3 százalékos ütemet mért a nemzeti statisztikai hivatal. Az éves maginfláció 0,5 százalékra csökkent az előző havi 0,7 százalékos eredmény után. A német fogyasztói árak emelkedése mindeközben tavaly április óta a leglassabb volt, az éves mutató 1,3 százalékon állt a februári 1,5 százalékos érték után. | CS.-V. A.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.