Felesleges lenne tiszteletköröket tenni a világ legjobb pezsgőmárkáinak bemutatásával és a Champagne régió méltatásával, ugyanis a francia pezsgő kategóriájában a Moet az eladási adatok alapján verhetetlennek látszik. A brit Country and Town House magazin top 10-es eladási listája szerint a Moet & Chandon a legjobb pezsgőnek számít a piacon. Ehhez a márkához tradícióban, ízben nagyon hasonlít a második helyre került Veuve Clicquot, amelynek meglehetősen sok köze van a pezsgő királynőjének nevezett Dom Perignonhoz. Most azonban nem ennek, hanem a remekbe szabott, fiatalos marketingnek köszönheti sikereit. A magazin szerint az Insta-generációnak nagyon bejön a márka.
A harmadik helyezett Nicolas Feuillatte neve itthon csak a nagyon komoly pezsgőszakértőknek mond valamit. Ennek egyik oka, hogy a pincészetet csak 1976-ban alapították, és az árkategóriája nem a volument hozó tucatáruk közé illeszkedik. Ennek ellenére érdemes megjegyezni a nevét, ugyanis Franciaországban a pincészet vezető pozícióban van. A negyedik hely a Mummé lett. Hiába a Forma–1 hivatalos beszállítója szerep, az impozáns eladási mutató vagy a német piaci erő, a pezsgő nem tudott felkerülni a dobogóra. Ettől függetlenül a márkát a szakértők rendre az öt legjobb között említik. Idén az ötödik a legelegánsabbnak tartott Laurent-Perrier, amely valóban nagyon simulékony ital, a nők igazi kedvence.
Viszonylag kevés figyelmet kap, de erőteljesen feltörekvő champagne-i márka a Taittinger, amelyet itthon is egyre többen ismernek, holott árkategóriája nem marad el az előzőktől. Világszinten az angol magazin szerint a hatodik helyen áll. Hasonlóan a harmadik helyezetthez, a hetedik helyen álló Pommery sem számít itthon a legismertebb márkának, ettől függetlenül világszinten számottevő sikereket mondhat magáénak. A nyolcadik helyre egy izgalmas márka jutott, amely az Oscar-gálák nagy kedvence, hírnevét elsősorban Marilyn Monroe-nak köszönheti, ám nem mellesleg Marie Antoinette is szívesen kortyolta. Ez nem más, mint Piper-Heidsieck. A kilencedik helyre a különleges eljárással készült, már-már a pezsgők értelmiségijének számító Larson került, míg a tizedik helyre a Canard-Duchene.
Ezeknek a márkáknak az ára 15-45 ezer forint körül mozog, az évjáratos termékeké pedig elérheti a 70 ezret is. Ennek ellenére nem véletlenül keresik ezeket a termékeket világszerte, hiszen egyfelől a champagne-i régió méretkorlátai miatt meglehetősen alacsony számban készülnek (néhány millió palack pincészetenként), másfelől a leggondosabban válogatott termésből, hagyományos eljárással készült remekművek, amelyek valóban képesek megkoronázni egy-egy ünnepi alkalmat.
Meglepő módon az életmódmagazin top 10-es felsorolásában nem szerepelt a Dom Perignon, a Krug vagy akár a Pol Roger. Ez utóbbi Churchill nagy kedvence volt, és a Legsötétebb nap című film után ismét divatba jött.
Itthon is van múltja az italnak
A pezsgőgyártás Magyarországon a 19. században terjedt el. Az első pezsgőgyárat a Hubert I. E. cég alapította 1825-ben Pozsonyban, majd 1835-ben, szintén Pozsonyban létrehozták az Esch és Társa, 1842-ben a Palugyay József és Fia céget. Ez utóbbi a 19. század végére az egyik legnagyobb borkereskedő és pezsgőgyártó céggé fejlődött. Az első pesti pezsgőgyár alapítása Hölle Márton borkereskedő nevéhez fűződik (1852). A Budai Pezsgőgyárat Gráner Károly hozta létre 1854-ben (1882-ig működött); a Prükler Ignác által alapított pezsgőgyár 1864–1903 között termelt. Aradon 1862-ben Andrényi Kálmán létesített pezsgőgyárat; Pécsett 1876-ban alakult meg az Első Baranyai Bornagykereskedés és Pezsgőgyár Littke L. cég, amely 1944-ig állt fenn. Velencén 1876-ban Pethő Imre és társai, Budapesten 1876-ban a Braun Szesz- és Likőrgyár, 1881-ben Holzmann Ede és Muritzky Manó társas cége alapított pezsgőgyárat. 1882–1900 között még négy említésre méltó pezsgőgyár létesült: Éder Mihály (1893–1900), Reichardt és Társa (1893–1918), Eberhardt Antal (1899–1913), Dubois és Társa (1897–1914). A magyar pezsgőgyártás fontos központja lett az 1882-ben Reimsből (itt alapították ötven évvel korábban a Mumm pincészetet) Budafokra telepített Törley József és Társa pezsgőgyár, ahol francia szakemberek dolgoztak. Az üzem 1890-ben költözött mai helyére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.