K. m. i. | A minisztérium két legfontosabb feladata a klímavédelem és a munkahelyek védelme – emelte ki György László a Joint Venture Szövetség (JVSZ) Innováció és K+F támogatások című konferenciáján. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára szerint azt is el kell érni, hogy a multik Magyarországot érdemesnek találják arra, hogy kutatás-fejlesztési munkahelyeket hozzanak az országba, és magas hozzáadott értékű beruházásokat valósítsanak meg. Az ipar által előállított hozzáadott értékben a high-tech szektor részaránya közelít a 70 százalékhoz, ezzel Magyarország megelőzi Németországot, az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és Ausztriát. Az államtitkár ismertette, hogy a minisztérium által 2030-ig meghatározott hét fő feladat – pillér – egyike szerint az ország villamosenergia-termelésének 90 százaléka klímasemleges lesz. Ebben az atomenergiára 40 százalékos hányad jut. György László fontosnak tartja az energiabiztonságot és a rezsicsökkentést is, és közölte, hogy az állam 32 milliárd forintot szán a kkv-k energiahatékonysági és megújulóenergetikai beruházásaira, 4 milliárdot pedig a megújuló alapú energiatermelő kapacitások kiépítésére. A második pillér a hulladékgazdálkodás. Eszerint 2030-ra a keletkező hulladék 90 százalékát újrahasznosítják, de már két éven belül felszámolják az illegális hulladéklerakókat Magyarországon. További célkitűzés az innovációvezérelt gazdasági növekedés érdekében egyetemközpontú innovációs ökoszisztémák létrehozása, science parkok létesítése, a digitális alapinfrastruktúra kiépítése, a közlekedési infrastruktúra fejlesztése. Ennek megfelelően a határokig érnek majd el az autópályák. Az állam több mint ötezermilliárd forintot szán közút- és vasútfejlesztésre. A tervek között szerepel a szakképzés átalakítása, ami már megkezdődött.
Sebők Katalin, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese elmondta: bővülnek a hazai KFI-források, a kutatás-fejlesztési és innovációs alapon belül pedig létrejött egy kutatási és egy innovációs alap. Az előbbiből egyéni és intézményi kiválóságok, valamint alapkutatások támogatása a cél, az utóbbiból pedig kimondottan piacorientált fejlesztéseket segítenek. Mint hozzátette, a Horizont 2020 keretében 71 pályázat elérhető.
György László fontosnak nevezte az egyetemközpontú gazdasági környezet kialakítását
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.