A magyar kkv-szektor hatékonysága és versenyképessége növelése érdekében ösztönöznünk kell az innovációs képességeket is – hívta fel a figyelmet a Világgazdasághoz eljuttatott elemzésében Andorka Miklós, a MAPI csoport stratégiai igazgatója. Úgy látja, hogy erre alkalmas lehet a napokban társadalmi egyeztetésre bocsátott Ginop-2.1.9-20 kódszámú, új uniós pályázat, amelyben olyan kis- és középvállalkozások fejlesztési projektjei juthatnak támogatáshoz, amelyek egyrészt még nem nyertek EU-s pénzt kutatás-fejlesztésre és innovációra, másrészt rendelkeznek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogató előminősítésével.
A stratégiai igazgató hangsúlyozta: a pályázat azokat a cégeket szólítja meg, amelyek képesek korszerű digitális vagy ipar 4.0-s megoldások kifejlesztésére, illetve a projektjük kapcsolódik a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) fő területeihez, például az egészséggazdasághoz, a zöldtechnológiákhoz vagy az agrárinnovációhoz. A szakértő szerint előremutató az az alapcél, amely szerint olyan cégek számára váljon elérhetővé innovációs támogatás, amelyek eddig még nem részesültek ilyen típusú forrásból, hiszen minél szélesebb az innovátorok köre, annál nagyobb lökést kap a kisvállalati szektor versenyképessége.
A 4,36 milliárd forintos keretből az arra érdemes projektek július 1. és augusztus 31. közti igényléssel 20–50 millió forintot kaphatnak. Ezen belül a mikro- és kisvállalkozások 45, a középvállalkozások 35 százalékos támogatással kalkulálhatnak. További fontos szempont, hogy a projekteket csak a központi régión kívül valósíthatják meg a cégek, és csak azok gondolkozhatnak az induláson, akiknek legalább két teljes lezárt üzleti évük és minimum háromfős statisztikai létszámuk van.
Az értékelés során előnyben részesülnek azok a vállalkozások, amelyek magas adózás előtti eredményhányaddal és tíz évnél régebben működnek, exportálnak, bizonyíthatóan foglalkoztak már kísérleti fejlesztéssel, valamint akár nyertes Horizont 2020-assal is rendelkeznek – ezt már Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet (ECC) ügyvezetője mondta a Világgazdaságnak. A szakember azonban a korábbi kutatás-fejlesztési Ginop-nyertesek kizárását erős szűrőnek tartja, hiszen aki már túl van akár csak egy ilyen pályázat elszámolásán is, az tudja, hogy miben tér el például a munkabér elszámolása a gépbeszerzéstől. Kiemelte továbbá, hogy a pályázatban elszámolhatók a szakmai megvalósításban közreműködő munkatársak 12 havi költségei, ez alapvetően bér-,
de anyagköltséget is jelent. Tóth Ádám Ferenc mintegy száz nyertes pályázatra számít, mivel az előzetes felmérésük szerint az ügyfeleik várhatóan 35–45 millió forintot igényelnek.
Andorka Miklós összegzése szerint az idén minden célcsoport számára lesz elérhető kutatás-fejlesztési és innovációs forrás. Például a hazai forrásból az év második felében megnyitni tervezett Kkv start innováció pályázat egészen kicsi, 10–20 millió forintos támogatásokat kínál majd, míg az újból meghirdetendő, szintén állami hátterű, piaci kfi-pályázat a százmilliós támogatást is meghaladó nagy projektekre fog fókuszálni. Ezek közé ékelődhet be az új Ginop-pályázat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.