Magyar gazdaság

A VOSZ változtatna a kata feltételein

Bár a VOSZ-tagság egy részének versenyhátrányt okoz, hogy egyes cégek a dolgozóikat katás vállalkozóvá minősítve érnek el komoly költségcsökkentést, Perlusz László főtitkár szerint a kata adótartalmának növelése nem oldja meg a rejtett munkavállalás problémáját, miközben a rendes katások költségeit növeli. A szervezet inkább a meglévő feltételek alaposabb érvényesülését vizsgálná.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a legális vállalkozók érdekképviseleti szervezete, így érthetően azokat a cégeket képviseljük, amelyek a szabályokat betartva, azokat nem kijátszva működnek a piacon. Ebből a szempontból a tagságunk egy részének valóban gondot okoz, hogy míg ők rendben fizetik a munkaadói és a béren keresztül a munkavállalói közterheket, addig más cégek az alkalmazottak bejelentése helyett a dolgozóikat katás vállalkozóvá minősítve tetemes költségcsökkentést tudnak elérni, ezzel inkorrekt, esetleg jogszerűtlen versenyelőnyt szereznek – fejtette ki a Világgazdaságnak Perlusz László, a szervezet főtitkára. A szakember szerint ugyanakkor a kisadózó vállalkozások tételes adója rendkívül sikeres és egyszerű vállalkozói forma, amely a vállalkozások tulajdonosain és családjaikon keresztül több mint egymillió embernek biztosítja a megélhetést. Nagyon sokan éppen a kedvezmény miatt hagytak fel a szürke- és feketemunkával, az idén pedig számos, korábban evás vállalkozásnak nyújtott ez a vállalkozási forma megoldást a továbbműködésre. Ezt a sikersztorit meg kell védeni, fenn kell tartani, és csak azokat a vadhajtásokat kell lecsípni róla, amelyek részben felelősek lehetnek azért, hogy a 2013-as 3 százalékhoz képest a legfrissebb adatok szerint az új katások 40 százaléka a munkaviszonyt otthagyva válik adóalannyá.

Perlusz László szerint az, ha növelnék a adótartalmát, vagy ha adminisztrációs eszközökkel megnehezítenék ennek az egyszerűségében kiváló adózási formának az igénybevételét, önmagában nem oldaná meg a rejtett munkavállalás problémáját, miközben a valódi katások terheit növelné – mindezt olyan időszakban, amikor a koronavírus-járvány miatt sok cég veszített a piacából, és nyögi az újraindulás költségeit. A VOSZ szerint észszerűbb és hatékonyabb megoldás lenne, ha szigorúbban vizsgálnák a katások működési feltételeit szabályozó hét pont teljesülését (esetleg a katát a jövőben kettő helyett több feltétel együttes meglétéhez kötnék), és így alakulna ki, hogy ki maradhat ebben a rendkívül kedvező adózási rendszerben. A vállalkozói szövetség képviselője emellett fontosnak tartaná, hogy a szabályozók úgy alakítsák a további kedvezményeket, hogy a katás vállalkozásoknak a fejlődésük későbbi szakaszában előnyösebbé váljon más adózási forma is.

A katások és az alkalmazottak adózása közötti különbség csökkentésének iránya a VOSZ szerint inkább a bérterhek – az adóék – még ma is magas szintjének jelentős csökkentése kellene hogy legyen. A korábbi, hatéves bérmegállapodásban rögzítettnél gyorsabban kellene leépülniük a munkabérre rakódó adó- és járulékterheknek – főleg a szociális hozzájárulási adónak –, így cégeknek előnyösebb lenne a munkaviszony fenntartása. A munkaviszony erősebb kötelék, hosszabb távú elköteleződés lehet munkaadó és munkavállaló között. Az alkalmazotti státusz erősebb védelmet ad a munkavállalónak, mint a vállalkozói lét. A munkaviszony a dolgozók érdeke is – emlékeztetett Perlusz László arra, hogy a katások öngondoskodás nélkül igen szerény nyugdíjban reménykedhetnek.

Átgyúrná a kataszabályokat a VOSZ: előtérbe kerülne a szabályok betartásának ellenőrzése

Ezek is érdekelhetik