BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Logisztikai boom kezdődött a hazai kiskereskedelemben

Bár a járványhelyzet miatt több helyen visszafogják a beruházásokat, a Lidl után az Aldi is nagymértékű raktárbővítést jelentett be.

Mintegy 300 új munkahelyet teremt Magyarországon a következő hónapokban az Aldi – jelentette be Bernhard Haider, a német diszkontlánc hazai leányvállalatának ügyvezetője. Ezzel a magyar piacon 2008 óta jelen lévő, 145 áruházat működtető vállalat dolgozói létszáma 4500-ra ugorhat az év végéig. A Világgazdaság kérdésére elmondta: hatmilliárd forintos költséggel tervezték a 8800 négyzetméteres hűtőraktárat, amellyel megduplázzák a magyarországi hűtőraktár-kapacitásukat. A beruházás révén a raktári dolgozók számát ötvennel növelik, ezzel csak a logisztika területén több mint 550 embernek adnak munkát. A bővítés keretében száz munkavállalót áruházi munkakörökbe is felvesznek, az informatikai szolgáltatóközpont, az Aldi International IT Services Kft. állománya pedig rövidesen 170-ről 270-re bővül.

„A vérünkben van a költségcsökkentés, de azt sosem a dolgozóink kárára tesszük” – reagált lapunknak a kiskereskedelmi különadó kigazdálkodását firtató felvetésre Bernhard Haider. Az áruházi pluszmunkahelyek a plázastop miatt nem jelentenek automatikusan további üzletnyitásokat. Az ügyvezető leszögezte: a szabályozás miatt nem abban az ütemben bővítenek, ahogy szeretnének, de minden lehetőséget megragadnak, hogy növeljék a hálózatukat. A meglévő alapterületen is dinamikusan nő a forgalom, egyre több a vásárlójuk. Bár a koronavírus-járvány idején a kiskereskedelmi forgalom olyan volt, mint egy hullámvasút, a cég rugalmas munkaszervezéssel igyekezett úrrá lenni a helyzeten, mivel nem akartak abba a hibába esni, hogy az első vásárlói rohamra reagálva felvegyenek több száz dolgozót, hogy aztán néhány héttel később szélnek kelljen ereszteni őket.

Nagy a mozgolódás logisztikai fronton a kiskereskedelmi láncoknál, a másik nagy német diszkont, a Lidl hazai leányvállalata is ezen a téren lép: negyedik logisztikai központjukat a Pest megyei Ecseren építik, 35 milliárd forintos fejlesztés keretében, ehhez 1,2 milliárdos állami támogatás is társul. A 62 ezer négyzetméteres létesítmény 2021 novemberére készülhet el, a beruházás 400 új munkahelyet teremt. A SPAR Bicskén, a Tesco Gyálon bármikor bővíthet, ha a piaci folyamatok ezt diktálják, igaz, a brit hátterű hipermarketlánc háza táján minden nagyobb hazai döntést megelőz a régiós lapok újraosztása a lengyel kivonulás miatt. A SPAR-nál hangsúlyozták, hogy két raktárat négy-négyezer négyzetméterrel bővítenek, őszre lesznek készen, de ez is csak átmeneti megoldás. Három-öt évvel előre tekintve biztosan nagyobb logisztikai kapacitásra lesz szükségük, mint ahogy a húsüzemet is bővíteni kell. A majdani beruházások helyszínét tekintve továbbra is Bicskében, illetve Üllőben gondolkodnak, a szükséges földterület mindkét bázisukon rendelkezésre áll.

Az utóbbi időszak legnagyobb fejlesztése a szektorban az Auchan 88 ezer négyzetméteres logisztikai központja, a zöldmezős beruházás Gyálon valósult meg. Jelzésértékű, hogy a hipermarketek és a töltőállomások működtetése mellett a szupermarketek szegmense felé is nyitó, francia hátterű áruházlánc bejelentette: országos kiszállításra vált az online csatornájánál. Mivel a plázastop az Auchan terjeszkedését is fékezi, a hatalmas raktárkapacitás kihasználásának kedvezhet az e-kereskedelem felfutása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.