BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A lakásfelújításokat is figyelembe véve bővítették a kötelező jótállást

Számottevően bővült január 1-jétől a kötelező jótállás alá tartozó termékek köre.

Számottevően bővült január 1-jétől a kötelező jótállás alá tartozó termékek köre, egyebek mellett a napelemmel, a drónnal vagy az elektromos rollerrel, de

a gyártóknak 2021-től jótállást kell vállalniuk pél­dául a 10 ezer forintnál drágább nyílászáróra, redőnyre, garázskapura, csaptelepre, kádra és zuhanykabinra is.

Vagyis a bővítés nagyban összefügg az építkezéshez, lakásfelújításhoz kapcsolódó cikkekkel. Egyes termékeket szakembernek kell üzembe helyeznie, ez leggyakrabban talán a gáztűzhelyekkel fordul elő, akár hosszú idővel a beszerzésük után is. Ha a beüzemelés a vételt követő hat hónapon túl történik meg, a jótállás kezdő időpontja a termék megvásárlásának napja lesz. Ha hat hónapon belül, akkor továbbra is a beüzemelés napján kezdődik a jótállási idő, amely értékhatártól függően akár három év is lehet.

Legalább ilyen fontos szabályváltozás a sávos jótállás bevezetése. A vásárló joggal várja el, hogy a drágább termékek használhatóságáért, minőségéért hosszabb ideig vállaljon felelősséget a gyártó.

Továbbra is egy év marad a jótállás a 10 és 100 ezer forint közötti árucikkekre. A 100 ezer forintnál drágább termékekre azonban már két, a 250 ezer forint fölöttiekre pedig három évig érvényesíthetjük jótállási igényünket. A fogyasztóvédelmi szakterületért felelős Innovációs és Technológiai Minisztérium indoklása szerint a változtatás fenntarthatósági célokat is szolgál, hiszen arra ösztönzi a gyártókat, hogy tartósabb termékeket állítsanak elő, így csökkenhet az elektronikai és egyéb hulladékok mennyisége.

Fotó: Kallus György / VG

Fontos tudni, hogy csak magánszemély minősül fogyasztónak, cég még akkor sem, ha az üzleti tevékenységén kívül vásárol

– hívta fel a figyelmet Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere. Aki cégként vásárol, praktikusan számlát kér a vásárlásról, annak tisztában kell lennie azzal, hogy a vállalkozások közötti szerződéseknél a jogszabály nem ír elő jótállási kötelezettséget. A szakértő szerint ez nem jelenti azt, hogy az eladónak a céges vevő esetében nem kell felelősséget vállalnia, hogy az általa eladott termék megfelelően működik, de egyrészt ez a felelősség szélesebb körben korlátozható, másrészt így a vevőnek nem feltétlenül lesznek meg azok a bizonyításra vonatkozó kedvezményei, amelyek egy magánszemélynek a rendelkezésére állnak.

Bár szigorodik az eladók jótállási felelőssége, a változás nem érinti az online rendelt termékek 14 napos visszaküldési lehetőségét, mert az a jótállástól független előírás, a visszaküldés nem csak a hibás termékekre vonatkozik

– tette hozzá a Niveus jogi partnere. Kitért arra is, hogy a rendelet ugyancsak változtatott a jótállás tartalmán, szigorítva a kiskereskedőkre vonatkozó határidőket és kötelezettségeket. Így ha a hibás terméket az eladó 15 napon belül nem tudja kijavítani, akkor ezt jeleznie kell, ha pedig 30 napon belül sem, akkor köteles kicserélni. Szintén cse­rekötelezettsége van, ha negyedszerre romlik el ugyanaz a termék. Ha pedig valamilyen okból nem tudja kicserélni az eladó a terméket, akkor nyolc napon belül vissza kell fizetnie a vételárat. Emellett jelentős adminisztrációs könnyítés, főleg a webshopoknak, hogy a jótállási jegyet elektronikusan is meg lehet küldeni, tehát már nem kell külön kinyomtatni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.