BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromhavonta jöhet a kamatemelés

A megkérdezett elemzők nagyjából egyetértenek abban, hogy háromhavonta 15 bázisponttal növelheti a Magyar Nemzeti Bank az alapkamatot, amelyet összezárhatnak az egyhetes rátával.

A jegybanki kamatemelés borítékolható, ugyan a mediánvárakozás 0,75 százalékra emelkedő alapkamattal számol, szerintünk azonban 0,9 százalékra nőhet az alapkamat” – mondta Kiss Péter, az Amundi kötvényportfólió-menedzsere az alapkezelő sajtótájékoztatóján. Az ellentmondás annak tudható be, hogy a nyugati elemzők továbbra is az alapkamatot tekintik irányadó rátának. A jegybank eltüntetheti az egyhetes betét és az alapkamat közötti eltérést, a közleményben hangsúlyozhatják a két ráta egymáshoz tapasztását. A szakértő hozzáfűzte: háromhavonta 15 bázispontos kamatemelés várható, 2022 első negyedévében kivárhat a jegybank, majd ismét folytatódhat a ciklus. Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke először május közepén lengette be, hogy az alapkamat emelésével léphetnek fel az emelkedő infláció ellen. A jegybanki kommunikáció azóta többször megerősítette a lépést, illetve kiegészítette azzal, hogy nemcsak egyszeri lépésre, hanem kamatemelési ciklusra készülhetnek fel a piaci szereplők. A bankközi kamatlábak már beárazták az MNB lépését, a monetáris tanács jövő kedden tartja kamatdöntő ülését, illetve aznap teszik közzé a frissített inflációs és makropályájukat.

Jövő kedden 30 bázispontos alapkamat-emelés jöhet, az egyhetes kamatot 15 bázisponttal emelhetik, így mindkét ráta 0,9 százalékra nőhet – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffesien Bank vezető elemzője. Lehet, hogy előbb-utóbb megszűnik az egyhetes betéti eszköz, ez azonban másodlagos kérdés. A lényeg az, hogy az irányadó ráta és az alapkamat szintje megegyezzen. Szeptemberben és decemberben további 15-15 bázispontos kamatemelés várható. Alternatívaként elképzelhető, hogy kisebb lépést tesz az MNB jövő kedden, és később a 15 bázispontos lépéshosszon hosszabbít. A Növekedési hitelprogram (NHP) Hajrát ugyan kivezetik, azonban egyszerűbb formában folytatódik az NHP, a Növekedési kötvényprogram szinte biztosan fennmarad. A szakértő rámutatott: ezek a válság előtt is az MNB eszköztárának részei voltak. Az eszközvásárlási programok szintén folytatódhatnak. Török Zoltán szerint a pénzromlás 2021-ben 4,3 százalékra gyorsulhat, míg az adószűrt maginfláció 3,1 százalék lehet.

Most inkább átmenetinek tűnik az infláció megugrása, de hosszabb távon az elmúlt évtizedben megszokottnál magasabb, 2-3 százalékos lehet a drágulás üteme – mondta Kiss Péter. Az idén ugyan nőtt az esély a tartósan magas inflációs környezetre, azonban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed azzal hűtötte le a kedélyeket, hogy az év végére lecsenghet az újranyitás okozta extra kereslet. Az elemző rámutatott: két ellentétes vélemény ütközik, az egyik tábor szerint a korábbi évtizedinél magasabb inflációra kell felkészülni, és akár a 70-es évek inflációs spirálja is visszatérhet, míg a jegybankárok inkább átmeneti állapotra számítanak.

Tartós lesz a magas infláció?

A tartósan magas globális inflációt erősíti az élénkítő fiskális és monetáris politika, az értékláncok regionalizációja és a nyersanyagárak emelkedése – sorolta Kiss Péter. A legnagyobb inflációs hatása annak lehet, ha a cégek és a lakosság várakozásai gyors drágulást vetítenek előre. Dezinflációs hatása lehet a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet lanyhulásának, a jelentős munkaerő-tartalékok felhalmozódásának, a technológiai fejlődésnek és a gazdaság zöldítésének.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.