A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálata nyomán összesen 89 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az OTP bankcsoporttal szemben egyebek közt az IT-biztonságra, a hitelkockázatra, a tőkemegfelelésre, a vállalatirányításra, a felügyeleti adatszolgáltatásra és a betétbiztosításra vonatkozó hiányosságok miatt. A feltárt hibák nem hordoznak rendszerkockázatot és a felügyeleti intézkedések nem érintik a bankcsoport megbízható működését.

OTP Bank
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálatot folytatott az OTP bankcsoport hat tagjánál – OTP Bank Nyrt. (OTP Bank), Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt. (Merkantil Bank), OTP Lakástakarékpénztár Zrt. (OTP Ltp.), OTP Jelzálogbank Zrt. (OTP JZB.), OTP Faktoring Követeléskezelő Zrt. (OTP Faktoring) és OTP Ingatlanlízing Zrt. (OTP Ingatlanlízing) –, az ellenőrzés 2019. március 31-től tekintette át a bankcsoport működését,

35 témakört érintett, amelyek nagyobb részében nem találtak hiányosságot.

A csoport vizsgálata során az MNB a kiszervezett tevékenységek késedelmes bejelentésével és a belső ellenőrzés általi rendszeres felülvizsgálatok elmaradásával, valamint a csalásmegelőzési tevékenységgel kapcsolatban azonosított eseti hiányosságokat. A hitelezési kockázatok kapcsán a jegybank megállapította, hogy nem volt megfelelő az ügyfélcsoportképzés-szabályozás, a nem teljesítő (default) ügyfél definíció alkalmazása, továbbá nem volt teljeskörű a hazai és nemzetközi bankcsoport szintű default besorolása. A vizsgálat hiányosságot tárt fel a tőkeszükséglet-számítás kapcsán az egyes szegmenseket érintő nem megfelelő kockázati súly alkalmazása vonatkozásában, továbbá megállapította, hogy hibásan, illetve hiányosan teljesültek egyes felügyeleti adatszolgáltatások.

Csányi Sándor: szinte biztos, hogy jön Magyarországon

Nagyon nagy probléma lenne, ha nem jönne létre az EU-val a megállapodás – mondta Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a 60. Közgazdász-vándorgyűlésen, Szegeden. Szerinte éves szinten fél százalékkal esne vissza a gazdaság teljesítménye uniós források hiányában.

Az MNB az informatika és információbiztonsági működésében problémaként azonosította többek között a kritikus rendszerek és adatközpontok katasztrófa-elhárítási tesztjeinek hiányosságait is. A vizsgálat feltárta, hogy betétbiztosítás terén az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított betétek adatnyilvántartása nem felelt meg maradéktalanul a jogszabályi előírásoknak, valamint hiányosságok merültek fel a betétesek teljeskörű tájékoztatása kapcsán.

Mindezek nyomán a jegybank a ma publikált határozataiban az OTP Bankra 55 millió, a Merkantil Bankra 18 millió, az OTP Ltp.-re 6 millió, az OTP JZB.-re 3 millió, az OTP Faktoringra  5 millió, az OTP Ingatlanlízingre pedig 2 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki, valamint kötelezte az intézményeket a feltárt hiányosságok kijavítására és a megtett intézkedésekről való beszámolásra.

A bírságösszeg meghatározásakor az MNB figyelembe vette a csoport jelentős pénzpiaci súlyát, valamint a vizsgálat során feltárt egyes jogsértések kockázati besorolását. Enyhítő körülményként értékelte a jegybank ugyanakkor azt, hogy több szabályszegés egyedi szinten, illetve alacsony előfordulási gyakorisággal fordult elő, a bank már a vizsgálat ideje alatt megkezdte a hiányosságok megszüntetését, továbbá a feltárt hibák rendszerkockázatot nem okoznak, és nem érintik a csoport megbízható működését.

Újragondolhatják magyarországi jelenlétüket a külföldi tulajdonú bankok

Az International Banker összegzése szerint az extraprofitadó miatt a kockázat-hozam kilátások sokat romlanak. A VG-nek nyilatkozó elemző szerint kérdéses, lenne-e hazai vevő az esetleg eladósorba kerülő bankokra.