Bár sokan szeretnének történelmet csinálni, kevesen hajlandók tanulni belőle – jelentette ki Orbán Balázs, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumának elnöke a K8 – gazdasági pezsgés a Kárpát-medencében című konferencia megnyitóbeszédében a Magyar Nemzet tudósítása szerint. Mint a miniszterelnök politikai igazgatója rámutatott, a korábbi munkák egyik szerzője sem rejti véka alá, hogy a Kárpát-medence gazdasági egységet képez. A középső rész az éléskamra, a nyugati régió a fejlett iparáról híres, a keleti térség pedig az állattartásban kiemelkedő.

Orbán Balázs szerint
szinte ugyanolyan fontosak vagyunk egymásnak, mi, Kárpát-medenceiek, mint amilyen fontos Németország piaca.
Hiába van meg a lehetőség az együttműködésre, a kapcsolatokat termőre kell fordítani, és nekünk, nem pedig külső hatalmaknak kell megszervezni. Épp ideje szerinte újat kipróbálni, amiben a gazdaságnak, pénzügyi függetlenségnek kiemelt szerepe van.
Klauda Zalán, az MCC Üzleti ismeretek műhely kutatója tanulmányukat ismertetve elsőként arról beszélt, hogy a K8 hazánk hét szomszédos országára, a medence nyolc államára utal, minden olyan ország ide tartozik, amelyik legalább részben e medencében fekszik.
A kutatás szerint export és import szempontjából Magyarország és Ausztria a két vezető ország. Ukrajna és Horvátország kivételével valamennyi állam legfőbb kereskedelmi partnere Németország.
A történelmi régiók szerepe továbbra is jelentős, a visegrádi államok együttműködése kimutathatóan erős.
Megállapítható, hogy a Kárpát-medence kiemelkedő gazdasági pezsgéssel rendelkező régió, az itt lévő kereskedelem és tőkebefektetések terén magas a kihasználásra váró potenciál, a heterogén összetétel miatt viszont másban versenyképesek az egyes országok. Fontos az is, hogy az OTP, a Mol, a Richter és számos középvállalat nagy sikereket ért már el a régióban.