Egy példa erre, hogy fokozott figyelemmel ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal azokat, akik rövid távra adnak ki szálláshelyet – hívja fel rá a figyelmet az EY. 

Népszerű szállásközvetítő portálokon hirdette ingatlanjait rövid távú kiadásra egy adózó, aki a tevékenységből származó jövedelmek után nem fizetett adót és bevallást sem nyújtott be.

Az ügy érdekessége, hogy a nemzetközi megkeresés keretében kérte a külföldi adóhatóságok segítségét a hiányzó jövedelem feltárására. A külföldi adóhatóságok által a platformszolgáltatóktól beérkezett adatok alapján, mint amilyen a vendégek foglalási adatai és a jutalékszámlák, pontosan meg tudta határozni az adózó be nem vallott jövedelmét.

A accountant  analyzing investment chart accounting, budget, tax season, logistics, jövedelemadatok, diagram, skála,
Fotó: Getty Images

A vizsgálat eredményeként csaknem 100 millió forintos adóhiányt állapított meg az adóhivatal. Ezután 200 százalékos adóbírságot is kiszabott a jövedelem eltitkolása miatt.

A NAV a rendelkezésére álló digitális adatvagyont egyre jobban hasznosítja. A fejlett adatelemzési képességek segítségével pedig olyan területeken is sikeresen tudnak célzottan ellenőrizni, amelyeken korábban nehézkesebben lehetett eredményt elérni

– mondta el Bajusz Dániel, az EY adóperes szakértője.

Az eset bizonyítja, hogyan lesznek évről évre egyre precízebbek és pontosabbak az adóellenőrzések. Ma már nincs szüksége a NAV-nak arra, hogy próbavásárlásokat tartson; automatikus adatcserével vagy adatelemzéssel is képes volt összevetni a szálláshelyek hirdetési adatait az adóbevallás adataival. Ebben az ügyben ráadásul külföldi platformüzemeltetőktől jövő információk alapján állapított meg adóhiányt a hatóság. Ezek az információk olyan pontosak voltak, hogy becslési eljárást sem kellett az adóhatóságnak lefolytatnia. Ez rávilágít, hogy – különösen az uniós tagországok között – ma már gyors és hatékony a nemzetközi adózási együttműködés.

Az adózók oldaláról ez fokozott körültekintést és óvatosságot igényel, ami azt is jelenti, hogy érdemes még a hatóság megérkezése előtt megvizsgálni a kockázatosnak ítélt kérdéseket

– tette hozzá Bajusz Dániel.

Az digitális platformokra vonatkozó jelentéstételi kötelezettsége alapján a jövőben ezek az ellenőrzések még eredményesebbek lesznek, hiszen a hasonló online platformok kötelesek lesznek bizonyos adatokat automatikusan továbbítani az adóhatóságoknak.

Magyarország érte el a legjobb eredményt az áfacsalás elleni küzdelemben

Míg a tavalyi jelentésben a 2020-as becslés még 6,1 százalékos áfarést prognosztizált Magyarország esetében, a végső érték még ennél is egy nagyságrenddel jobb, 5,1 százalékos lett – hívta fel a figyelmet a Niveus Consulting Group.