Magyarország 4,6 millió euróval (mintegy 1,75 milliárd forint) segíti a szükséget szenvedő szíriai lakosságot és az elmenekülni kényszerült szíriaiakat a szomszédos országokban befogadó közösségeket – jelentette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára Brüsszelben csütörtökön.

Stack,Of,Hungarian,20000,Forint,Banknotes,Close,Up
Fotó: Shutterstock

Azbej Tristan, a Szíria és a régió jövőjéről tartott hetedik adományozói konferencián közölte, hogy Magyarország támogatása egyebek mellett az egyházi fenntartású iskolák és kórházak infrastruktúrája helyreállításának és működésének költségeit biztosítja.

A csütörtökön bejelentett adomány azt az 1,2 millió eurós (mintegy 460 millió forint) támogatást egészíti ki, amelyet Magyarország korábban ajánlott fel a régióban februárban pusztító földrengés utáni helyreállításra 

– közölte.

Az államtitkár beszédében emlékeztetett, az elhúzódó szíriai konfliktus miatt az ország lakosságának fele kényszerült elhagyni lakóhelyét, 70 százalékuk humanitárius segítségre szorul. A februári földrengés súlyosbította az infrastruktúrában okozott háborús károkat. A szíriai keresztény közösség veszélyben van, korábbi méretének töredékére zsugorodott a szélsőségesek általi üldöztetés miatt.

Kiemelte: az elmúlt évtizedben Magyarország fokozta globális szerepvállalását, és a Hungary Helps Programon keresztül megvalósuló nemzetközi segítségnyújtást.

Keresztény országként kiemelten fontos számunkra az üldözött keresztények megsegítése és a vallási alapon szerveződő humanitárius szervezetek munkájának támogatása

– fogalmazott.

Szavai szerint ez a helyzet Szíriában is, ahol a keresztény egyházak nemcsak a keresztényeknek, hanem az egész szíriai társadalomnak nyújtanak segítséget.

Magyarország a szíriai menekültek biztonságos, önkéntes és méltó visszatérésének támogatását sürgeti, és szilárdan kitart azon álláspontja mellett, hogy a migráció elősegítése nem enyhíti, hanem kiterjeszti a válságot. Ugyanakkor támogatni kell Szíria sokszínűségének megőrzését, beleértve a 2000 éves keresztény közösségeket is – tette hozzá Azbej Tristan.