BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Török–szíriai földrengés: köszöntötték a mentési munkálatok magyar résztvevőit

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A mentésben 167 magyar önkéntes vett részt 22 keresőkutyával, és 35 életet mentettek meg.

A Törökországot és a Szíriát ért földrengést követő segítségnyújtásban részt vevő magyar kutató- és mentőcsapatok tagjait köszöntötte ünnepélyes keretek között Novák Katalin köztársasági elnök kedden a Sándor-palotában. Az államfő – miután a megjelentek egyperces néma főhajtással emlékeztek a földrengés áldozataira – minden magyar nevében köszönetet mondott a mentésben részt vevőknek. 

NOVÁK Katalin; KARANIS EKSIOGLU, Cavidan Gülsen
Novák Katalin köztársasági elnök a Törökországot és a Szíriát ért földrengést követő segítségnyújtásban részt vevő magyar kutató- és mentőcsapatok tagjaival a Sándor-palotában 2023. február 14-én. Jobbról Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete. 
Fotó: Bruzák Noémi / MTI

Magyarország az első jelentkezők között volt, amikor Törökország a nemzetközi közösség segítségét kérte – mondta a köztársasági elnök. Kiemelte, hogy büszkék lehetünk arra, hogy a magyarok az első pillanattól küzdöttek a tragédia után azért, hogy életeket mentsenek meg.

Gülsen Karanis Eksioglu, Törökország budapesti nagykövete hazája nevében mondott köszönetet a mentőcsapatok tagjainak.

Kijelentette: február 6., a földrengés napja ezentúl nagyon fontos nap lesz a török–magyar testvériség történetében. Magyarország ismét megmutatta, hogy lehet rá számítani a nehéz időkben – mondta a nagykövet.

Emlékeztetett, a mentésben 167 magyar önkéntes vett részt 22 keresőkutyával, és 35 életet mentettek meg. A tragédiának eddig 30 ezer halottja és több mint 80 ezer sérültje van, a segítségnyújtásban több mint tízezer kutató-mentő vett részt. A nagykövet hangsúlyozta: Törökország megbirkózik a nehézséggel, és fel fogja virágoztatni a földrengés sújtotta térséget. 

Az ünnepségen a mentésben részt vevő magyar egységek – az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Hunor mentőcsapata, a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőkutyás, önkéntes kutató-mentő csoportja, az Életjel mentőcsoport egységei, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat csapata, a Baptista Szeretetszolgálat Huba Rescue 24 mentőcsapat, a Budapest Mentőszervezet, a Magyar Honvédség és a Terrorelhárítási Központ – képviselői elnöki köszönőlapot vehettek át.

A keresőkutyák munkáját elismerve az egyik, a mentés közben megsérült, Gogó nevet viselő állat egy „Hősök” feliratú, nyakörvre való címkét kapott.

A földrengés utáni kilencedik napon is találtak újabb túlélőket Törökországban: egy testvérpárt mentettek ki Kahramanmaras tartomány Dulkadiroglu körzetében. Adiyaman tartományban pedig három óra munkát követően egy 18 éves fiút mentettek ki.

Átlépte a 40 ezret a halálos áldozatok száma

Recep Tayyip Erdogan török elnök kedden az államfői kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján közölte: Törökországban legkevesebb 35 418 ember vesztette életét a szerencsétlenségben. Szíriában 5900 halottról tudni. Március elején már hozzá is látnak 30 ezer épület felhúzásához. Az a céljuk – tette hozzá –, hogy a földrengés sújtotta régióban egy éven belül annyi minőségi és biztonságos ingatlan építését fejezzék be, amennyi fedezi a szükségleteket.

 

 

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.