Az Oroszországból származó földgáz tranzitjára kivetett adóról szóló bolgár döntés ellenséges lépés Magyarországgal és Szerbiával szemben – olvasható a magyar és a szerb kormány közös nyilatkozatában, amelyet kormany.hu oldalon kedden tettek közzé.

Pipes,Of,Gas,Or,Oil,From,Russia,To,European,Union.
 A döntés kiterjed az orosz eredetű cseppfolyós földgázra is.
Fotó: Shutterstock

A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Sinisa Mali szerb miniszterelnök-helyettes nevével megjelent nyilatkozat szerint ez az új bolgár intézkedés veszélyezteti Magyarország és Szerbia energiaellátásának biztonságát. Az nem alkalmaz szankciókat az Oroszországból induló földgázszállításokkal szemben, ezért a bolgár miniszterelnök erre vonatkozó érvelése teljességgel helytelen – írták.

A döntés ellentétes az európai szolidaritással is, hiszen egy EU-tagállam és egy tagjelölt ország energiabiztonságát veszélyezteti.

Magyarország és Szerbia összehangolja fellépését, és nem hagyja megválaszolatlanul ezt az ellenséges bolgár döntést

– olvasható a nyilatkozatban.

Gas,Transportation,Equipment,At,A,Compressor,Station,In,Siberia
A döntés óriási mértékben megemelheti a magyarországi gázárakat.
Fotó: Shutterstock

Mint azt megírtuk, az Oroszországból Bugáriába érkező, illetve a területén keresztül más országokba tranzitált földgázt megawattóránként 20 levás energia-hozzájárulás sújtja a bolgár parlament által szeptember 28-án elfogadott, és a bolgár közlönyben most megjelent törvény szerint, amely október 13-án lépett hatályba. A döntés kiterjed az orosz eredetű cseppfolyós földgázra (LNG) is.

A pluszteher hatalmas voltát jól jelzi, hogy azon a napon, amelyen a törvény megszületett, a magyar CEEGEX-en a földgáz másnapi ára 38,55 euró volt megawattóránként, míg a referenciaára 38,76 euró, vagyis ennek a mintegy 39 eurónak a 20 levás energia-hozzájárulás (átszámolva) a negyede.

Ez óriási mértékben megemelheti a magyarországi gázárakat, hacsak nem talál a fő importőr, az MVM CEEnergy Zrt. valami kiutat. Nem véletlen, hogy az ügyre már tegnap reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, a bolgár lépést a magyar–orosz energetikai együttműködés ellehetetlenítési szándékának minősítve.