Már decemberre magasabb adóval és járulékkal kell számolniuk a cégeknek és a nem katás egyéni vállalkozóknak a 2023. év végi minimálbér-változás miatt – hívja fel a figyelmet a K&H. A vonatkozó befizetések teljesítéséhez ezért fontos tudni, hogy milyen tételeket érint a változás.

Co,Working,Conference,,Business,Team,Meeting,Present,,Investor,Colleagues,Discussing
Fotó: Shutterstock

A és a garantált bérminimum 2023. december 1-jével történt megemelése január 12-én, a tavaly decemberre vonatkozó adó- és járulékbefizetésnél fogja először éreztetni hatását a vállalkozások számára. Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés vezetője elmondta, hogy a tudatos pénzügyi tervezéshez és a növekedéshez elengedhetetlen a gazdasági és szabályozási környezet alapos ismerete.

A tavalyi év utolsó hónapjában történt változások miatt így most különösen oda kell figyelniük az egyéni és társas vállalkozásoknak arra, hogy a megfelelő bevallást és befizetést határidőre teljesítsék. Aki esetleg ezt nem megfelelően teljesítette, annak önellenőrzés keretében van lehetősége a bevallás javítására. Ilyenkor különösen jól jön a szakmai tájékoztatás, segítségnyújtás, közös gondolkodás, hogy könnyen, gyorsan képet kapjanak arról, hogy kire és hogyan vonatkozik a szabályozás.

Szilágyi Anita, a Vállalkozás Okosan vezető tanácsadója elmondta, hogy 

a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatt a 2023. decemberi társadalombiztosítási járulékot, szociális hozzájárulási adót és személyi jövedelemadót is már a magasabb összeg után kell megfizetniük a vállalkozásoknak.

Az átalányadózóknál a negyedéves göngyölítésnél ugyancsak a decemberi hónapra kell a magasabb adót és járulékot számolni.

Az év utolsó hónapjában történt változás nem érinti azokat a 2023-ra vonatkozó értékhatárokat, amelyek az éves minimálbérhez – azaz az adott év január elsején érvényes minimálbérhez – kötődnek. Ilyen például az átalányadó bevételi értékhatára és az adómentes keret, továbbá az osztalékadó fizetésére kötelezetteknél nem emelkedik az utáni szociális hozzájárulási felső korlátja. Míg a különböző juttatások mértéke csak idén január elsejétől emelkedik.

Így szabták át az adórendszert a családok és a kkv-k érdekében

Idén is kitart a kormány a munkát terhelő adók csökkentése mellett, mert a legfontosabb cél, hogy 2024 a növekedés éve legyen a magyar gazdaságban – erről nyilatkozott Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára. Megjegyezte, hogy a kis- és középvállalkozói szektor és a családok továbbra is az adórendszer nyertesei.