BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megbicsaklott Magyarország felzárkózása Ausztriához

Magyarország egy helyet rontott az uniós fejlettségi rangsorban. Az EU statisztikai hivatalának legfrissebb, 2023-as adatai szerint a 22. legfejlettebb tagországnak számítunk, miután elénk került Románia és Portugália. Tavaly év elején pont fordítva történt.

Elakadt a magyar gazdaság több mint egy évtizede tartó felzárkózása a fejlett európai tagországokhoz – ez derült ki az Eurostat most közölt adataiból. Az unió statisztikai hivatala szerint hazánk vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP-je 2023-ban nem közeledett az uniós átlaghoz, igaz, nem is távolodott: a 2022-as 76 százalék után tavaly is 76 százalékon állt. Mivel Románia és Portugália a két évvel ezelőttihez képest is javított a helyezésén, így Magyarország egy pozíciót rontva a 22. helyre csúszott vissza a 27 tagállam között. 

Az adat senkinek nem okozhatott meglepetést, mert a kormány növekedési várakozásaival szemben a magyar gazdaság a tavalyi évet 0,7 százalékos recesszióban töltötte , amivel a legnagyobb visszaesést produkálta a régiós versenytársak között, miközben az infláció is kifejezetten magas, 17,6 százalékos volt. Tehát várható volt, hogy ideiglenesen elakad a felzárkózás.

20210803 Budapest  MOL Campus  építés  bokrétaünnepség Bokrétaünnepséget tartottak a  MOL Campus projektnél: a Kopaszi-gát és a BudaPart által körül határolt területen megvalósuló toronyépület a Market Építő Zrt. kivitelezésében elérte legmagasabb pontját.                                      Fotó: Móricz-Sabján Simon  MOR  Világgazdaság  VG
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Világgazdaság

A régiós versenytársak egy fokkal jobban teljesítettek nálunk: míg Lengyelország (80 százalékra) és Csehország (91 százalékra) is 1 százalékponttal, addig Szlovákia 2 százalékponttal (73 százalékra) közeledett az uniós fejlettségi átlaghoz.

Fontos azonban hozzátenni, hogy magyar gazdaság hosszú távú felzárkózása ezzel együtt sem tört meg, még ha kétségtelenül nagyon lassú is ez a folyamat: 2010 és 2023 között 10 százalékponttal közeledtünk az uniós átlaghoz.

Közben a körülöttünk lévő mezőny alapjaiban rendeződött át: Észtország a 21.-ről a 18.-ra, Lengyelország a 22. helyről a 19.-re, Litvánia a 24.-ről a 16.-ra lépett előre, Románia pedig a 26. pozícióról a 21.-re jött fel. Több ország eközben ezzel ellentételesen mozgott: Görögország a 15.-ről a 26. helyre, északi szomszédunk, Szlovákia pedig a 19.-ről a 25.-re csúszott vissza. Magyarország és Lengyelország között sokáig kifejezetten szoros volt a verseny, azonban most úgy tűnik, hogy elhúztak mellettünk. Abban viszont nincs változás, hogy Ausztria még mindig fényévekre van a régiótól: a 123 százalékával az 5. leggazdagabb ország az EU-ban. 

Megbicsaklott Magyarország felzárkózása Ausztriához, jelenleg a 22. legfejlettebb országnak számítunk az EU-ban

A magyar felzárkózás kapcsán azonban látni kell, hogy egyfajta kettősség jellemzi: a 2008-tól 2017-ig tartó első szakaszában alig kerültünk közelebb az uniós átlaghoz (64 százalékról 69-re), majd 2017 és 2022 között már intenzívebb felzárkózás zajlott, ekkor öt év alatt 7 százalékpontos fejlődést produkáltunk. 

Ez egyrészt a 2008-as válság elhúzódó hatását mutatja, másrészt cáfolja azt a vélekedést, hogy az elmúlt évek növekedése csak a kedvező külső körülményekből vagy éppen az uniós forrásokból fakadt – mondta korábban lapunknak az elemző. Ugyanakkor az látszik, hogy a koronavírus-járvány óta megint lelassult ez a folyamat, a 2020 óta eltelt négy évben mindössze 2 százalékponttal közeledtünk az uniós átlaghoz. Szemben a románokkal vagy a lengyelekkel, akik 5, illetve 4 százalékponttal konvergáltak.

A kormány azonban nem tett le arról, hogy 2030-ra elérjük az uniós átlag 90 százalékát, amihez azonban további lépésekre lesz szükség. Emiatt hirdetett a kabinet a napokban egy versenyképességi stratégiát, amely biztosítaná, hogy az évtized végére sikerüljön a magyar gazdaságot felzárkóztatni a fejlett országok szintjére.

Budapest fejlettebb lenne, mint Bécs vagy Stuttgart? – ezt állítja az egyik uniós intézmény

Töretlen a magyar régiók fejlődése, a gazdasági nehézségek ellenére 2022-ben is tovább közeledtek az uniós átlaghoz az Eurostat adatai szerint. Ezzel együtt vannak furcsaságok az uniós intézmény adataiban, amelyek szerint a magyar főváros már megelőzi Stuttgartot, Bécset és Helsinkit. Míg Budapest a 14. leggazdagabb, addig Észak-Magyarország a 13. legszegényebb a most vizsgált 242 régió között.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.