Közel 700 milliárd forintból épült Iváncsán az ország jelenleg legnagyobb kapacitású akkumulátorgyára, ami sokáig minden idők legnagyobb összegű külföldi működőtőke-beruházásának számított. Épp ezért volt mellbevágó a múlt hét végi hír, hogy a Fejér vármegyei település határában működő gyárnak nincs elég megrendelése, így termelés hiányában a munkavállalói kétharmadától, a kölcsönzött munkaerő, azaz a vendégmunkások teljes egészétől meg kellett válnia. A szakszervezetek és a cégvezetés döntése értelmében a magyarok ugyan megúszták, azonban így is nagy kérdés, hogy mi lesz a gyárral és úgy összességében az elektromos átállással a jövőben.
Még nem temetném ezt a technológiát, az elektromos autózás bőven fellendülőben van Európában és Magyarországon. Nem gondolom, hogy szükség van gazdaságpolitikai fordulatra – ezt mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országa Szövetségének főtitkára, aki szerint ez a mostani háborús válság nem kedvez a technológia fejlődésének, ennek ellenére úgy gondolja, hogy az elektromos autózásnak még szerepe lesz a gazdaságokban, nem beszélve arról, hogy a megújuló energiatermeléshez és ahhoz szükséges tárolókapacitásoknak az elektromobilitástól függetlenül is nagy jelentősége lesz.
„Senki nem tudja megmondani, hogy a fix üzemanyagcellás hidrogénhajtás 10 vagy 20 év múlva meg tudja-e előzni majd az elektromos hajtású gépjárműveket, de ez a technológia meg fog maradni, lehet jövője”, fogalmazott Perlusz László.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a kockázatokra mutatott rá, ugyanis arra épül a növekedési modellünk, hogy Magyarországon exportorientált legyen a feldolgozóipari termelés, azon belül is az elektromos autóipar legyen a meghatározó. A hazánkban zajló működőtőke-beruházások, mint a debreceni CATL, vagy a szegedi BYD-gyár óriási volumenű befektetést igényelnek, a többi akkumulátorgyárral együtt hozzávetőlegesen 7000-8000 forint értékű fejlesztés szinte kivétel nélkül mind az elektromos átálláshoz kapcsolódik, ami hosszú évtizedekre meghatározza a magyar gazdaság növekedési pályáját.
Ez pedig az elemző szerint nagy kitettséget jelent, főleg akkor, amikor éppen most bontakozik ki egy gazdasági háború a világban. Amerikában a napokban 102,5 százalékos importvámot vetettek ki a kínai autókra. De Európában is van egy fajta ódzkodás, bezárkózás a távol-keleti befektetések és elektromos járművek iránt. „Mivel mi erre a lóra tettünk fel, ezért ebben van egy óriási kockázat, mind rövid, mind hosszú távon”, mondja Török Zoltán, hozzátéve, hogy az ország kitettsége a ciklikus autóipar iránt nagy mértékben megnőtt ezzel, nem beszélve arról, hogy a hozzáadott érték tartalmuk sem túl magas. Ezzel együtt úgy látja, a magyar gazdaság számára akár jól is sikerülhet ez a történet. De ehhez az is kell, hogy olyan innovációval álljanak elő az autógyártók, ami lehetővé teszi a hatótáv növelését, a töltés és a töltőállomások kiépítésének felgyorsítását.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy alapvetően globális problémát látunk. Az elmúlt évek sokkjainak hatására az iparvállalatok azt a következtetést vonták le, hogy akkor nem veszítenek a piacot, ha előre termelnek, azaz érdemes készletet felhalmozniuk. Csakhogy időközben kiderült, hogy a gazdasági bizonytalanságok és stagflációs félelmek továbbra is jelen vannak, ami visszafogja a keresletet. Így most egész egyszerűen hegyekben állnak a legyártott autók, egy ilyen helyzetben pedig teljesen felesleges termelni.
A rendelésállományok és a kapacitáskihasználtság is ezért zuhan az elemző szerint. Egész Európában is ezt látni, Magyarországon jelenleg csak 70 százalékos az ipari kapacitáskihasználtság.
Ez még a Covid alatti lezárások alatt látott mélypontnál is alacsonyabb, „amikor lényegében még a légy se mozdult”, még akkor is 72-73 százalékos volt a kapacitáskihasználtság. Virovácz szerint ez pontosan jól mutatja, hogy nem egyedi jelenségről van szó, hanem egy globális tünetről, amelyben értelemszerűen a vállalatoknak nincs más választása, mint hogy lecsökkentsék amennyire csak lehet a munkaórák számát és megpróbálják racionalizálni a termelésüket. Egy idő után ez sem működik, akkor jönnek az elbocsátások.
„Ez a folyamat zajlik, nemcsak Magyarországon, de Európa-szerte, sőt Amerikában is, mindenhol leépítések vannak”, jegyezte meg az ING Bank elemzője, aki rámutatott arra is, hogy ezt erősíti meg a márciusi ipari termelési adat, gyakorlatilag minden ipari szegmensben két számjegyű visszaesést látni éves alapon. Szerinte még aggasztóbb, hogy nem csak a kapacitáskihasználtság, hanem a rendelésállomány is érdemben, 21 százalékkal esett vissza éves bázison.
Ettől a folyamattól pedig nem tudja függetleníteni magát az elektromos autógyártás sem, aminek egyébként is számtalan problémája van. Török Zoltán szerint a kereslet a tisztán elektromos autók iránt nagyon függ az állami támogatásoktól, így ha azok megszűnnek, akkor a kereslet is eltűnik. Ezt látjuk Németországban is, ahol tavaly decemberben a megszorítások jegyében a berlini kabinet kivezette az elektromos járművek támogatását.
Mivel a magyar export 25 százaléka közvetlenül Németországba irányul, alapos a gyanú, hogy az iváncsai leépítésekben ez is vastagon benne van.
Az hogy milyen problémát okoznak a magyar iparnak a német gazdasági kormányzat sokszor értelmezhetetlen döntései, az már a hazai döntéshozóknak is sok volt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hónap alatt kétszer járt Németországban, a legutóbb a hét elején, amikor a Mercedes, a BMW és az Audi vezetőivel is tárgyalt. Érdekesség, hogy a miniszter nemcsak magáról az elektromos járművek elterjedéséről, hanem az elektromos autózáshoz kapcsolódó infrastruktúra, a töltőhálózat hiányosságáról is egyeztetett. Jelenleg ez jelenti a legégetőbb problémát, a mostani állapotában ugyanis nem alkalmas az infrastruktúra arra, hogy tömeges mértékben kiszolgálja az autósokat, ami értelemszerűen visszaveti a népszerűségét. Végeredményben ezt is látjuk a zuhanó autóeladásokban.
Az uniós szabályok értelmében 2035-től már nem lehet belső égésű motorokat gyártani, ez ellen a német gyártók részéről is komoly lobbi folyik, ami mellett Török szerint is szólnak érvek. Hangsúlyozta, hogy az európai autóiparnak is az a jól felfogott érdeke, látva, hogy ezen a téren lemaradásban van Kínával szemben, hogy gondolja át merre tart, mert könnyen eljuthatunk oda, hogy 20 év múlva az európai autógyártás csak bérmunka lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.