BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Napelemekkel nőtt tovább a megújulóenergia-részarány, már uniós kötelezés felett a mértéke

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Meghaladta a 15 százalékot a hazai megújulóenergia-részarány 2022-ben – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglaló jelentéséből, amely a területi trendeket vizsgálja az Eurostat SHARES adatbázis-szerkezete alapján. Eszerint a napelemes kapacitás folyamatosan bővül, tovább javítva a megújuló energia részarányát a villamosenergia-szektorban. A lakossági szilárd biomassza, azaz tűzifa felhasználási aránya csökkent, de még mindig ez a leginkább meghatározó.

A fűtés-hűtési ágazatban 2022-ben egyértelműen emelkedett a megújuló részarány: a 2021. évi 17,9 százalékról 20,3 százalékra –derül ki a MEKH közleményéből.

megújulóenergia-részarány
Napelemek nélkül nem menne / Fotó: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap

A hazai megújulóenergia-felhasználás trendjeit vizsgáló, 2010–2022-es időszakot felölelő beszámoló szerint

  • az összesített megújulóenergia-részarány 2020-ra elérte a 13,9 százalékot, 
  • ezzel 

hazánk meghaladta a vonatkozó uniós irányelv alapján kötelezően teljesítendő 13 százalékos értéket. 

A villamosenergia-szektor megújulóenergia-részaránya 2022-ben tovább nőtt,  a 2021. évi 13,7 százalékról 15,3 százalékra, amit továbbra is a napelemes kapacitások felfutása indukált

2010 és 2022 között 2 MW-ról 4235 MW-ra emelkedett a napelemek beépített teljesítőképessége, illetve 2021-ben és 

2022-ben is közel 40 százalékkal nőtt a napelemes kapacitás.

A fűtés-hűtési ágazatban 2022-ben egyértelműen emelkedett a megújuló részarány: a 2021. évi 17,9 százalékról 20,3 százalékra. A biogázból, illetve szilárd biomasszából elszámolható energia fűtési célú felhasználása némileg csökkent, azonban a többi megújuló technológia esetében nőtt a felhasználás.

A közlekedési ágazatban a 2021. évi jelentős – az új megújuló irányelv által bevezetett módszertani változások miatti –- megújuló részaránycsökkenés után ismét növekedés következett be 2022-ben,  6,2 százalékról 7,8 százalékra.

 A teljes megújulóenergia-felhasználás energiahordozók szerinti összetétele alapján azt látni, hogy:

  • a szilárd biomassza 2022-ben továbbra is domináns szerepet töltött be (61,4 százalék), 
  • ezen belül is főként a lakossági szilárd biomassza (tűzifa) felhasználás képviselte a legnagyobb hányadot a teljes megújulóenergia-felhasználáson belül (44,5 százalék). 

Emellett viszont fontos kiemelni, hogy a napenergia alapú megújulóenergia-felhasználás részaránya a 2010. évi 0,2 százalékról 14,7 százalékra nőtt a teljes megújulóenergia-felhasználáson belül.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.