Nagy meglepetésre két magyarországi régió is kifejezetten jó pozícióban volt az Eurostat által idén októberben publikált 2023-as szegénységi adatokban.
Eszerint
Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl benne van a top 20-ban, Észak-Magyarország viszont a hátsó traktusban foglal helyet,
így Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád vármegye a régió 30 legszegényebbjének egyike – az erről szóló, térképpel illusztrált cikkünk lett a legolvasottabb hír 2024 októberében.
Tavaly az EU lakosságának 21,4 százalékát fenyegette a szegénység vagy a társadalmi kirekesztés. Az unió statisztikai hivatala szerint a legszegényebb régiók Franciaország legkülső területén, Dél-Olaszországban és a vidéki Romániában találhatók. A gazdasági fejlettség meghatározza a szegénységi adatokat: míg Európa középső részét kevésbé fenyegeti a lecsúszás veszélye, addig a keleti és déli régiókat annál inkább – derült ki az Eurostat adataiból.
Lengyelországnak most reális esélye lehet a Talgo megszerzésére. A Talgo az a spanyol vonatgyártó-óriás, amelynek az eladását egy magyar konzorciumnak, a Magyar Vagon csoportnak Pedro Sánchez kabinetje kreált okokra, azaz a magyar cég vételi ajánlata mögötti orosz szálakra hivatkozva elutasította. Az évszázad üzletéről beszámoló, októberben a második legolvasottabbnak bizonyult cikkünkből kiderül, hogy
a lengyeleknek a nagy sebességű vasút fejlesztését célzó megaprojekthez kell a vonatgyártó-óriás.
A Centralny Port Komunikacyjny (CPK) túlzás nélkül páratlan lengyel, sőt európai ötlet. Egy új, a semmiből felépülő repülőtér jönne létre körülbelül 40 kilométerre délnyugatra Varsótól. Ezt kötnék be a közlekedési hálózatba egy vadonatúj nagy sebességű vasúti infrastruktúrával, illetve autópályával. A projekt egyik nagy hiánya ugyanis eddig az volt, hogy nem volt lengyel kapacitás a szupervonatok legyártására.
Magyarországon nagyon olcsón lehet bevásárolni, erről több videót is megosztott Budapestről a Blatant Reviews nevű influenszercsapat a közösségi oldalain. A két influenszert a TikTokon több mint 4,1 millióan, a YouTube-on közel 2,8 millióan, az Instagramon pedig 280 ezren követik. Zade Abdullah, a csapat egyik tagja
„a legolcsóbb eurós országként” hivatkozott Magyarországra,
miután többek között a narancsital, a gabonapehely és a fehér kenyerér árát hasonlította össze az amerikai árszintekkel. A posztokat látva sokan felháborodtak, és még többen elolvasták az erről tudósító toplistás írásunkat. Az influenszerekkel sokan azt közölték, hogy akik tehetik, Magyarországról inkább a szomszédos országokba járnak vásárolni. Volt olyan vélemény is, miszerint az Egyesült Államokban minden termék valamelyik nagy brand alá tartozik, míg Európában számos saját márkás termék is elérhető, emiatt olcsóbban lehet bevásárolni.
A rendőrök Magyarország egész területén elsősorban
a menet közbeni mobiltelefon-használatot ellenőrzik majd,
valamint minden olyan magatartást, amely vezetés közben a személy- és vagyonbiztonságot a figyelem elvonásával veszélyezteti. Ebbe beletartozik az is, ha például a járművezető menet közben bármilyen elektronikai eszközt működtet, vagy ilyen eszközön képi vagy szöveges adatokat megtekint. Mint arra figyelmeztetettünk: aki már csak ránéz a telefonjára, könnyen bajba kerülhet. Október 7–13. között zajlott az a kampány, amelyet az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata (Roadpol) „Focus on the road”, azaz „Figyeld az utat!” elnevezéssel hirdetett meg, és amelyhez az elmúlt évekhez hasonlóan most is csatlakozott a magyar rendőrség.
Betör a használt termékek piacára Magyarország egyik legnagyobb sportszerkereskedője, a Decathlon, amely bevezeti a Buyback, azaz a visszavásárlási szolgáltatást a hűségprogramjában részt vevő fogyasztói számára mind a 24 hazai üzletében. Az egyelőre a vállalat saját márkás kerékpárjaira összpontosító szolgáltatást valamennyi termékkategóriára kiterjesztik majd. A visszavett gyerek- és felnőttkerékpárokat – az elektromos kerékpárok kivételével – a szükséges javításokat és felújításokat elvégezve, a „második esély” termékkategóriában belül újra értékesítik. A leadott kerékpár árát digitális Decathlon ajándékkártyára feltöltve kapják meg az eredeti tulajdonosok.
Az Európai Unión belül ismét
Magyarországon volt a legalacsonyabb az áram és a földgáz lakossági bruttó végfelhasználói ára szeptemberben,
ám érezhetően megnőtt a gázszámlája annak a hazai háztartásnak, amely 20 százalékkal túllépte a jogszabályban megadott átlagfogyasztást. Ekkora túllépéssel ugyanis – cikkünk szerint a hazai gázár a hatóságilag befagyasztottnak már több mint a kétszerese, 5,24 eurócent volt szeptemberben!
A svéd fővárosban a legdrágább a lakossági földgáz, a második legmagasabb árszint a berni, a magyar fogyasztók a töredékét fizetik az európai átlagnak, miután
a hazai lakossági áramár az európai, illetve az uniós átlagnak a felét sem éri el.
A 20 százalékos átlagfogyasztás-túllépéssel a hazai gázár a hatóságilag befagyasztottnak már több mint a kétszerese, 5,24 eurócent volt szeptemberben!
Igaz, még így is a negyedik legalacsonyabb uniós és az ötödik legalacsonyabb európai tarifának számított.
A karácsonyi készülődés már októberben a fókuszba került, ezért robbanhatott be a legolvasottabb írások közé a rendkívül kapós fa játékkonyháról szóló cikkünk. Ebből kiderült, hogy mindenki javában készült az ünnepi rohamra, hiszen az elmúlt években
kaotikus jelenetek játszódtak le, kettesével vitték az emberek a fa kiskonyhákat a Lidlből.
A nagy favorit pontos árát ekkor még nem lehetett tudni, valahol 25 ezer forint köré várták. A játékkonyhaharcban az Auchan is ringbe szállt, a francia óriás a csaknem 40 ezres konyhácskát árazza le 30 ezer forint környékére.
Egy dinamikusan fejlődő török divatmárka, a Koton terjeszkedésének hírére is nagyon sokan voltak kíváncsiak olvasóink közül októberben. Az ambiciózus tervekkel érkező világmárka Kökiben szeptember végén megnyitott első üzlete mellett a fővárosban még két üzlet és Sopronban, Debrecenben, Szegeden és Székesfehérváron továbbiak nyitása szerepelt. A vállalat globális növekedési stratégiájában a középtávú tervek közt szerepel 130-150 új üzlet megnyitása világszerte.
Pár éven belül ötszáz forintra gyengülhet az euró-forint árfolyam, mert így lehet reális az egymillió forintos bruttó átlagbér és az ezereurós bruttó minimálbér elérése. Csakhogy erre semmi nem utal, sőt. A miniszterelnök nyilatkozata is világosan cáfolja ezt a forgatókönyvet – derül ki az egyik legolvasottabb októberi cikkünkből. Ebben emlékeztetünk: mióta a magyar kormány 2028-ra célul tűzte az egymillió forintos átlagbér, illetve az ezereurós minimálbér elérését, egyre-másra jelennek meg a cikkek és az elemzések arról, hogyan lehetséges mindez. Számos elképzelés, ötletelés felületet kapott, ezek egyike, a forint gyengítése az euróval szemben mind harsányabbá vált, és végigfutott a sajtóban, noha
a 2025-re szóló elemzői várakozások sem igazolják vissza a három éven belüli 25 százalékos leértékelődés szcenáriójának ütemét.
A Sportszelet után üzleti döntés áldozatává vált a magyar háziasszonyok körében már-már hungarikumnak számító 117 éves Győri Otthon háztartási keksz. Miután az amerikai Mondelez multinacionális édességipari holding megvásárolta a Győri Keksz Kft.-t, már 2019-ben átvitte Győrből a kekszgyártást a székesfehérvári üzemegységébe, ahol a Pilóta keksszel együtt készült, csakhogy
a háztartási keksz gyártását az amerikai cég 2024 első negyedévében megszüntette, és nem is tervezi újraindítani.
Ugyanez a gyártó állította le 71 év után a mindenki által ismert klasszikus, diszkoszvetős, ezüstfóliás kis Sportszelet készítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.