BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A tejárak szabályozását lengette be az NGM

Az élelmiszerárak kontroll alatt tartása közös érdek, ezért a kormány alacsony szinten tartja az inflációt, és ha kell, azonnal beavatkozik a magyar családok védelme érdekében – írta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca kilátásba helyezte az online árfigyelő rendszer további tejtermékekkel való bővítését is.

A tejek és tejtermékek olyan alapvető élelmiszerek, melyek a családok vásárlásainak meghatározó részét képezik, így azok megfizethetősége kiemelten fontos. A KSH teljes inflációs fogyasztói kosarában a tejek és tejtermékek 3,2 százalékos súllyal jelennek meg, ami azt jelenti, hogy a KSH élelmiszerkosarának több mint 10 százalékát teszik ki ezek a termékek. Ezért a kormány a családok védelme érdekében a jövőben is határozottan fellép a megfizethető alapvető élelmiszerek, a megfizethető tej és tejtermékek biztosítása érdekében – írta az NGM.

LUS_3582, tejárak
Saját márkás kontra brandtermékek: a tejárak is mutatják az árrések különbségét / Fotó: Kallus György

A kormány a 2023. július 1-jén létrehozott online árfigyelő rendszer segítségével folyamatosan figyelemmel kíséri az élelmiszerárakat, a tejtermékek ügyében pedig a Tej Terméktanáccsal is egyeztetett. A legfrissebb januári adatok szerint az árfigyelőben megfigyelt élelmiszerek közül kiugróan drágultak a tejek és tejtermékek:

  • a tejek 23,
  • a vajak és vajkrémek 15,5,
  • a tejfölök 14,
  • a trappista sajt 12,2, illetve 
  • a túrók 9,8 százalékkal

kerülnek többe, mint egy évvel korábban. A tejek és tejtermékek áremelkedésének hátterében egyrészt nemzetközi tényezők állnak (nyers tej árának emelkedése az aszály miatt megnövekvő takarmányárak és a tejhozamok csökkenése következtében), másrészt azonban kiskereskedelmi árrésemelkedés is azonosítható.

Az árak alakulásának vizsgálatakor a tárca megállapította, hogy a saját márkás és a gyártói márkás tejek és tejtermékek között jelentős eltérések vannak a kiskereskedelmi árrésben.

Míg a kiskereskedelmi üzletek az általuk forgalmazott saját márkás és gyártói márkás termékeket viszonylag alacsony árkülönbséggel szerzik be, addig a fogyasztók felé a gyártói márkás termékeket lényegesen magasabb árréssel értékesítik, mint a saját márkás termékeiket.

A kormány a magyar családok védelme érdekében a jövőben is kiemelt figyelmet fordít a termelői, a kiskereskedelmi beszerzési és a fogyasztói élelmiszerárak alakulására, és ha kell, a családok érdekeit szem előtt tartva beavatkozik – nyomatékosította az NGM. A kormány a megfizethető élelmiszerárak biztosítása érdekében a halak, kávé, tea, rizs, marhahús, sertéskolbászok, zsemle, édességek, kakaópor és számos egyéb termékkategória mellett további tejtermékek (például tejszín) beépítésével bővítheti az online árfigyelő rendszert.

Élelmiszerárak: mérsékelt maradt a drágulás, és nem elsősorban a gyártók gerjesztették
A visszaeső ipari teljesítményből felfelé „lógott ki” idén a hazai élelmiszeripar, ám a növekedéssel sem tudott visszakapaszkodni a 2022-es szintre. Idén visszafogottan emelkedtek az élelmiszerárak, viszont élénkülő fogyasztói kereslettel számolnak, és azzal, hogy a most elbírálás alatt álló beruházási pályázatok nyertesei elindítják projektjeiket, amelyek a következő években nagy fejlődést hoznak az iparágba.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.