BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Figyelmeztetést adott ki a magyar hatóság: hirtelen összement több termék az egyik legnagyobb boltban – mostantól kevesebbet kapnak a vásárlók

Ismét felütötte a fejét a régi trükk a magyar kiskereskedelemben. Ezúttal az Aldi lépte meg, és ez nem más, mint az úgy nevezett zsugorinfláció, amikor nem az adott termék drágul, hanem a kiszerelése megy össze.

Friss bejelentéseket tett közzé a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az úgy nevezett kiszereléscsökkentés felületén. Ezen arról adnak számot, hogy melyik bolt melyik termékét zsugorítja, azaz faragja le az addigi méretét. Ezúttal az Aldi tett ilyen lépéseket több terméknél is.

Aldi
Aldi Magyarország: hirtelen összement több termék / Fotó: Világgazdaság

Nem egyedi eset tanúi lehetnek a vásárlók. Február elején hozták nyilvánossága, hogy a Mondelez Hungária Kft. számos Milka csokoládétermékénél méretcsökkenést alkalmazott: a korábbi 100 grammos kiszerelések helyett 90 grammot tartalmaznak a csomagolások. Többek között a tört és egész mogyorós és a fehér csokis termékek mérete változott. Hasonló folyamat ment végbe más gyártóknál, illetve forgalmazóknál

  • a konzerveknél,
  • csipszeknél
  • és sajtoknál is.

Érdemes tudni, hogy ezeket a kedvezőtlen kiskereskedelmi folyamatokat azért ismerhetik meg a vásárlók, mert a kormány 2024. március 1-jétől kötelezővé tette ennek a gyakorlatnak a bejelentését a hatóságnak. A kiszerelés, így különösen a tömeg vagy térfogat csökkenésének viszonyítási alapja az adott termék gyártója által 2020. január 1. és 2023. július 1. között alkalmazott kiszerelés lesz, illetve azok a termékek, amelyekkel a vásárlók találkozhatnak az egymilliárd forint árbevétel fölötti üzletekben.

A zsugorodásról egyébként a boltokban is tájékoztatni kell, ha a kisebb kiszerelés mellett a korábbit is forgalmazza az üzlet legalább hat hónapig. Eredetileg a kiszereléscsökkenésről a fogyasztók a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt honlapján kaphattak információt, de ez az adatbázis mostanra átkerült az újonnan létrejött NKFH-hoz.

Aldi Magyarország: hirtelen összement több termék

Az NKFH jelentette meg február 12-én, szerdán az az információt, hogy az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. két terméke is összement. Mindkettő az édesség termékkategóriába tartozik:

  1. az egyik a Stollwerck GmbH töltött csokoládétojása,
  2. a másik pedig a Rübezahl Schokoladen GmbH húsvéti csomagja.

Az utóbbi 300-ról 250 grammra csökkent, ami mintegy 17 százalékos mínusz. Az előbbinél még durvább a zsugorodás, hiszen 300 helyet már csak 200 grammot kínálnak, ami 33 százalékos veszteség. Az nem derült ki a magyar hatóság honlapjáról, hogy ezzel arányosan az Aldi a termékek árához is hozzányúlt-e, vagy azokat változatlanul hagyta.

Mindenesetre a vásárlók a megszokottnál kevesebbet fognak kapni, amit nem árt, ha tudnak a kellemetlen meglepetések elkerülése végett.

Állandósulhat a bojkott a magyarországi boltokban: újabb vásárlásmentes napot hirdettek

Minden jel szerint nem egyszeri kezdeményezés volt a héten zajló vásárlásmentes nap. A bojkott folytatódik, de erősen kétséges, hogy lehet-e bármilyen módon érdemi hatással az élelmiszerárakra.

  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.