„Minden lehetőséget mérlegel a kormány, a termelőtől kezdve kereskedők árréséig, hogy hol tud beavatkozni. Számtalan megoldás szóba jöhet, egy biztos, ebben a formában nem fogjuk hagyni” – mondta a Világgazdaságnak egy kormányzati forrás, miután egyre több jel utal arra, hogy komolyan mérlegeli kormány, hogy beavatkozik az élelmiszerárakba. Mint ismert, hétfő reggel sejtelmes poszt jelent meg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán, ahol a tárcavezető feltette a kérdést: „Jöhetnek újra az árstopok?” Azóta kiderült, hogy nem véletlen vetődött fel ilyen erőteljesen a 2023 augusztusában kivezetett árstopok visszaállítása, januárban ugyanis kellemetlen meglepetést okozott az infláció.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2025 első hónapjában éves szinten 5,5 százalékkal, havi alapon pedig 1,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Ekkora áremelkedést egy elemző se várt, sőt, utoljára 2023 végén láttunk ilyen drágulást Magyarországon. Főleg az élelmiszerárak emelkedése okozhat fejtörést a hazai gazdaságpolitikusoknak, mivel éves szinten 6 százalékos a drágulás. Korábban a Világgazdaság is írt róla, hogy az utóbbi időben különösen a tej és tojás ára szállt el, igaz, más-más okból:
Ezekhez jön hozzá, hogy közben az áramár és a gázára is másfél éves csúcson van, az energiaárak változása pedig az importált infláción keresztül azonnal megjelenik a magyar gazdaságban. Ahogy a forint gyengülése is, amely november óta megfigyelhető. Ugyanakkor utóbbi időben már korrekció látszik a forint árfolyamában és a tej árában is, aminek előbb-utóbb meg kell jelennie a kiskereskedelmi árakban.
Azt azonban még így sem lehet mondani, hogy teljesen előzmény nélküli Nagy Márton hétfő reggeli bejegyzése. A Gazdasági Versenyhivatal már január 30-án figyelmeztetett, hogy a hivatal az áremelkedések visszaszorítására kész lépeseket tenni, ezért a Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke felszólító levelet küldött több, alapvető élelmiszerek termelőit és feldolgozóit tömörítő érdekképviseleti szervezethez. Azt kifogásolta, hogy általános gyakorlattá vált, hogy olyan tartalmú közleményeket adnak ki ezek a szervezetek, amelyek szerint némely termékek árának emelése szükséges.
Egyes közleményekben százalékosan, illetve nominálisan is megjelölték, hogy milyen mértékű termelői, illetve feldolgozói áremelés lenne indokolt bizonyos alapvető élelmiszerek esetében
– olvasható az akkori közleményben. Hogy éppen a felszólító levélnek tudható-e be, az kérdéses, mindenesetre több élelmiszernél volt korrekció azóta. Az árfigyelő adatbázisa szerint míg két hete 90 forint alatt alig árulták tojást darabonként a nagy élelmiszerláncok, most már 69 forintért szinte mindenhol kapható.
Bár nem tudni semmi konkrétumot a kormányzati tervekről, de nem zárható ki, hogy a kormány figyeli a horvátországi történéseket is. Múlt pénteken Horvátországban 70 termék árát fagyasztotta be az ottani kabinet azzal egy időben, hogy több kezdeményezés is született a kiskereskedelmi egységek bojkottálására a magas élelmiszerárak miatt.
A horvát bojkott hírére Magyarországon is megjelentek a Facebookon különböző kezdeményezések ugyanúgy a magas élelmiszerárak következtében, a legnépszerűbb ilyen akció éppen február 12-én bojkottálná a hazai kiskereskedelmi láncokat. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy a magyar élelmiszerárak a régiós körképünk alapján egyáltalán nem lógnak ki, sok termék esetében idehaza alacsonyabb árakról beszélhetünk, mint a szomszédos Szlovákiában vagy Horvátországban.
Magyarországon 2023 augusztusáig voltak érvényben a hatósági árak az élelmiszereknél, nyolc terméknél – cukor, csirkemell, tej, tojás, liszt, étolaj, sertéscomb és burgonya esetében – kellett rögzíteni az árakat. Emellett a benzinárstop 2022 decemberéig volt érvényben, aminek jóvoltából több mint egy éven keresztül 480 forintba került egy liter benzin és gázolaj, miközben a piaci ár a 700 forintot is elérte.
Ugyanakkor több kritika is érte az árstopokat, amiért sokszor hiány keletkezett az érintett termékekből, lényegében ez vezetett a benzinárstop kivezetéséhez is. A jegybank pedig amiatt támadta a kormányt, hogy a helyettesítő termékeknél okozott az indokoltnál nagyobb drágulást és végeredményben az inflációt is megemelte.
Hétfő este az is kiderült a minisztérium ATV-nek küldött válaszából, hogy ha visszahozza is az árstopokat, akkor az élelmiszerek esetében dönthetnek így, az üzemanyagárakhoz ezúttal nem nyúlnak. Ezt támasztja alá, hogy a miniszteri bejegyzés hírére sem látszott elmozdulás a Mol árfolyamában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.