BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több és drágább ingatlanra vethetnek szemet a befektetők

Élénkülhet idén a befektetői aktivitás a magyar kereskedelmi ingatlanpiacon. A kelet-közép-európai régióban Magyarország vonzó. A piac jól teljesít, a logisztikai és ipari ingatlanok iránti kereslet továbbra is magas marad.

A piaci várakozások szerint nőhet a befektetői aktivitás idén a magyar kereskedelmi ingatlanpiacon, elsősorban a befektetői hangulat javulása, az Európai Központi Bank (EKB) alapkamatának csökkenése és az Ázsiából érkező külföldi működőtőke fokozódó jelenléte miatt – közölte a Colliers nemzetközi ingatlan-tanácsadó kedden.

Aerial,Drone,Video,Of,The,Mol,Campus,A,Neomodern,Skyscraper
ingatlan
Több és drágább ingatlanra vethetnek szemet a befektetők / Fotó: Shutterstock 

Nemcsak több kereskedelmi ingatlant vásárolnának a befektetők, de drágábbakat is

Idén 2024-hez képest a befektetési volumen tekintetében is pozitívabbak a kilátások. Az egyes szektorok közül elsőként az irodapiacot elemezték, amelyen a Colliers szerint a legnagyobb mozgások az állami, kormányzati irodák költözéséhez voltak köthetők 2024-ben. 

A tranzakciók között a szerződéshosszabbítások domináltak, a teljes bérbeadási volumen csaknem 60 százalékát tették ki, míg az új bérleti szerződések volumene 20 százalékkal visszaesett a megelőző évhez képest. A teljes budapesti irodaállomány 4,456 millió négyzetméterre nőtt, az átlagos üresedési ráta elérte a 14,1, a spekulatív üresedési ráta pedig a 17,5 százalékot; az üresedési ráták emelkedése 2025-ben tetőzhet. 

A Colliers szerint mindezek mellett

fontos, hogy az irodapiacon stabil kereslet érzékelhető, mivel a bérlők az irodaterek újragondolását, optimalizálását követően ismét a területeik megtartásában, sőt bővítésében gondolkodnak. 

Az ipari ingatlanpiac teljes állománya 2024-ben meghaladta az 5,5 millió négyzetmétert, ebből Budapesten 3,7 millió, vidéken pedig 1,8 millió négyzetméter áll rendelkezésre. A jelenlegi ismereteik szerint 2026-ig további 587 300 négyzetméter új ipari ingatlan kerül piacra, ennek 43 százalékát már előre bérbeadták. Az üresedési ráta Budapesten 7,9 százalékra csökkent, míg vidéken enyhén nőtt és elérte a 6,8 százalékot. 

Mindezek azt jelzik, hogy a piac jól teljesít, a logisztikai és ipari ingatlanok iránti kereslet továbbra is magas marad.

Kiemelték, hogy a kelet-közép-európai régióban Magyarország vonzónak mondható. A szállítási folyosók vonzzák az érdeklődőket, az ázsiai logisztikai és gyártó cégek részéről is egyre nagyobb figyelem irányul ide.

A kiskereskedelmi szektor 2024-ben stabilizálódott, köszönhetően a vásárlóerő, a fogyasztás, illetve a reáljövedelem növekedésének. Utóbbi idei további növekedése, a magas turisztikai aktivitással párosulva, várhatóan a kiskereskedelmi forgalom további növekedéséhez vezet.

Akadályokba ütközik a kiskereskedelmi parkok fejlesztése

A retail parkok továbbra is keresettek, főként az alacsonyabb fenntartási költségek és a stabil vásárlói kereslet miatt. A kiskereskedelmi parkok jellemzően nyitott és egyszerű elrendezésűek, ami csökkenti az üzemeltetési: fűtési, hűtési és karbantartási költségeket. 

Az új kiskereskedelmi parkok fejlesztése azonban olyan szabályozási akadályokkal szembesül mint például a „plázastop” és a földterület-átsorolási problémák. A bevásárlóközpontokat tekintve 2025 végén nyílik meg a 11 000 négyzetméteres Zenith Corso Zuglóban. Jelentős fejlesztés pedig csak a Duna Plaza esetében várható, ahol a jelenlegi épületet újjáépítik és bővítik.

Kormányzati ösztönzők lehelnek új életet az ingatlanpiacba

A tavalyi év nem kifejezett az új lakások építéséről szólt, noha az ingatlanpiac maga összességében tovább dübörgött. Az idén életbe lépett kormányzati támogatások és ösztönzők ezen a téren is újabb fellendülést hozhatnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.