A magánszemélyek által lebonyolított lakástranzakciók száma tavaly nagyjából több mint harmadával emelkedett az előző évhez képest. Alapvetően negyedévről negyedévre nőttek számok, de az előző évhez képest a legnagyobb bővülést az első negyedévben mutatták ki, a statisztikai hivatal arra az időszakra több mint 50 százalékos megugrást jelzett.
Így tulajdonképpen a teljes 2024-es év kiugrónak számított az előző évhez képest. Ennek egyik legfőbb magyarázata, hogy 2023 januárjától fokozatosan bővült a lakossági hitelpiac – mondta a Világgazdaság megkeresésére Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
A szakértő szerint, 2023 január közepe és 2024 január közepe között az összes lakossági hitel esetében közel hetvenszázalékos növekedést láthatunk, a lakáshitelek pedig több mint 130 százalékkal bővültek ebben az időszakban. A személyi hitelek esetében közel hatvanszázalékos bővülés volt megfigyelhető, míg a Babaváró hiteleknél pedig félszázalékos csökkenést mértek.
A kereslet növelése mellett ügyelnie kell a kormányzatnak a kínálat bővítésére,
ugyanis a KSH 2024. novemberi adatai szerint 2024 első három negyedévében 8709 új lakás épült, csaknem ötödével kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3%-kal elmaradt a 2023. első három negyedévitől. Érdemes a földrajzi dimenziót is kiemelni, ugyanis Budapesten 15 százalékkal kevesebb, összesen 2761 lakás épült. A csökkenés a megyei jogú városokban ugyancsak 15, a többi városban 30, a községekben 16 százalékos volt a 2023. első három negyedévihez képest. A kínálat erősítése elemi fontosságú a lakhatási válság enyhítésében – hívta fel a figyelmet Pásztor Szabolcs.
Pásztor Szabolcs visszautalt rá, az ingatlan.com elemzései alapján az látható, hogy a befektetési célú vásárlások helyett egyelőre inkább saját célra vásárolnak az emberek. Változást jelent a korábbi évekhez képest, hogy a családi, iker- és sorházak iránti kereslet meghaladja a társasházi lakásokét. Idén az érdeklődések 55 százaléka irányult ezekre, míg egy évvel ezelőtt 46, két évvel korábban pedig 48 százalék volt az arány. Ez a trendváltozás az Ingatlan.com számai szerint arra utal, hogy most főként a családok keresik a következő otthonukat. Azok, akiknek a kormányzat többféle könnyítést is kínál.
Az idei év első napjaiban inkább a községekben és kisebb városokban eladó lakóingatlanok iránti érdeklődések száma emelkedett, éves összevetésben 31 és 36 százalékkal. A hitelkamatok csökkenése, az önkéntes banki THM, a lejáró Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) kamatainak megjelenése a piacon, az önkéntes nyugdíjcélú megtakarítások egy részének becsatornázása a lakáspiacra és a 21 pontos gazdasági akcióterv építőipart támogató intézkedései tovább erősítik 2025-ben a tavalyi második fél évben már megindult élénkülést a lakáspiacon. Balogh László, az említett portál vezető gazdasági szakértője többször felhívta a figyelmet az ingatlanpiacon megjelenő ezermilliárdos nagyságrendű pénzeső jelentőségére.
A PMÁP kamatfizetések felgyorsulása után egyébként várható, hogy a befektetési célú ingatlanvásárlások is megjelennek. A Vidéki Otthonfelújítási Programnak komoly hozadéka lehet a majdani tranzakciók esetében, ugyanis az ingatlanok értéke, állaga javulhat, így ezek forgalomképessége jelentősen megemelkedhet.
Pásztor Szabolcs az ingatlanpiac és a gazdaság összefüggéseire vonatkozó kérdésünkre azt mondta, alapvetően a kelet-közép-európai térségben nagyon lényeges kérdés a GDP és az ingatlanpiac kapcsolata, hiszen a nemzeti vagyon nagy százaléka fekszik ingatlanokban, és a régió országaiban magasak az ingatlantulajdonlás mutatói. Korábban írtuk, a régióban 80-90 százalékos arányt jelent, idehaza ez a kilencvenhez esik közelebb. Sokan tartják az ingatlant befektetésnek, akik az elsődleges ingatlanukat vásárolják, egyúttal eladnak is.
Az ingatlanpiac és a GDP között egyébként kétirányú kapcsolat van , ugyanis az építőipar bővülése az alapanyagok, a lakberendezési tárgyak iránti kereslet növekedéséhez vezet, a lakásfelújítás pedig bővítheti a foglalkoztatást, amely növeli a GDP-t. Fontos azonban az is, hogy ha a lakosság esetében erős konjunktúraérzet van, akkor megindulnak a lakás és házépítések, növekszik a megrendelésállomány. Ugyanez igaz a turizmus élénkülése kapcsán is: elindul a hotelek, szállások és apartmanok építése, amely növeli a GDP-t. Felfelé ívelő gazdasági helyzet megemeli az ipari ingatlanok iránti keresletet is, amely például a raktárak építésében ölt testet. A mérséklődő infláció pedig emelheti a reálbért, amely kiegészítve a kormányzati támogatásokkal felpörgeti az építőipart, amely lendületet ad a GDP növekedésének.
A megfizethető lakhatás és a családok otthonteremtésének támogatása érdekében a kormány többek közt elindította a 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtó vidéki otthonfelújítási programot. Lehetővé tette, hogy a munkáltatók kedvezményes adózás mellett havi akár 150 ezer forintos lakhatási támogatást adjanak 35 év alatti munkavállalóik számára. Mindezek mellett az akcióterv keretében a kormány biztosítja az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségét, valamint fenntartja az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó ötszázalékos kedvezményes áfát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.