BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt van a két új pénzérme a Jókai-emlékévre

Elstartolt a Magyar Nemzeti Bank 2025. évi kibocsátási programja. A jegybank a kétszáz éve született Jókai Mórról is megemlékezik.

Jókai Mór előtt tisztelgő, húszezer forint névértékű ezüst és háromezer forint névértékű színesfém emlékérmét bocsátott ki kedden, a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója születésének 200. évfordulóján a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank keddi tájékoztatása szerint az emlékérmék a nagy magyar mesemondó életművét és ikonikus alakját idézik meg, méltatva irodalmi és kulturális hagyatékát.

Jókai Mór előtt tisztelgő emlékérmékkel indul a Magyar Nemzeti Bank (MNB, jegybank) 2025. évi kibocsátási programja
A Jókai-emlékév kapcsán is emlékérmét bocsát ki az MNB / Fotó: Magyar Nemzeti Bank

Az emlékérmék előoldalának központi motívuma a Révai testvérek által Jókai ötvenéves írói jubileuma tiszteletére, 1894-től kiadott, aranyozott vászon Gottermayer-kötésű, Jókai Mór összes művei – Nemzeti kiadás című könyvsorozat egyik kötetére utaló könyvgerinc és kemény fedeles borítórészlet. Az előoldal bal oldalán, a könyvgerinccel határolva, külső körgyűrűben a kibocsátóra utaló „Magyarország” felirat, mellette, a gerinccel párhuzamosan két sorba szerkesztve a „20000”, valamint a „3000” értékjelzés, továbbá balról a „BP.” verdejellel, jobbról a „2025” verési évszámmal közrefogott „Forint” felirat olvasható.

Az emlékérmék hátoldalán Jókai Mór ülő alakos ábrázolása szerepel, melyet az íróról az 1870-es évek végén Budapesten készült fotó ihletett. A portrétól balra az „1825–1904” felirat utal Jókai születési és halálozási évére. Az évszámok alatt Jókai aláírása olvasható. Az emlékérmét tervező Kovács Zoltán szobrászművész a mesterjegyét az íróasztal ábrázolásában jelenítette meg.

Különleges fizetőeszközök Jókai Mór emlékére

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 milliméter, szélük recézett. A húszezer forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A háromezer forintos névértékű színesfém változat réz (75 százalék) és nikkel (25 százalék) ötvözetéből készült, súlya 30,80 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben ötezer-ötezer darab készíthető.

Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében

  • a Jókai Mór nevét viselő ezüst emlékérme a kibocsátást követő három hónapig,
  • a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg

február 18-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában.

Célkeresztben Komárom

Az idei Jókai-emlékév főszereplője, Jókai Mór író 1825. február 18-án Komáromban látta meg a napvilágot. Érdekesség, hogy nemcsak az MNB idei kibocsátási programjának első szereplője született a Duna-parti városban, hanem a 2024-es kibocsátási program utolsó és egyik legérdekesebb darabja is ehhez a településhez köthető.

November 20-án, szerdán ugyanis aranyforintot bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank. A jegybank V. László aranyforintja megnevezéssel arany emlékérméket bocsátott ki egyszeres, valamint négyszeres súlyú piedfort változatban. V. (Utószülött) László magyar király 1440. február 22-én szintén Komáromban jött a világra. Ő volt az egyetlen olyan Habsburg-király, aki Magyarország területén született. A 79 évet élő Jókaival ellentétben neki azonban nem adatott meg hosszú és tartalmas élet. Bár 13 éves korában koronázták királlyá, 1457-ben, alig 17 évesen hunyt el, valószínűsíthetően leukémia miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.