Januári legolvasottabb cikkünk szerint több százezer forintot is érhet egy régi 200 forintos. Bár a jegybank 2029. november 15-ig garantálja, hogy a kétszázasokat becseréli törvényes fizetőeszközre, de a tulajdonosok a jegybanknál csak a névértéket kaphatják meg a 200 forintosokért. Érdemesebb aukcióra bocsátani a hibátlan példányokat.
A zöld kétszázas 1998 és 2009 novembere közt volt forgalomban, de a legkisebb címletű papírpénzként gyorsan tönkrement, és a jegybanknak jelentős összegbe került a meghibásodott példányok pótlása.
A hibátlan állapotú, hajtás- és gyűrődésmentes, forgalomban soha nem használt bankjegyekért akár százezreket lehet kapni. A Vaterán egy gyűjtő például közel 350 ezer forintot kér egy ilyen állapotú zöld kétszázasért. A szokatlanul magas árazást az eladó azzal indokolja, hogy ez a modern forgalmi forintbankjegyek egyik legritkább példánya, amit úgynevezett UNC állapotban sikerült megőrizni. Az UNC (uncirculated) besorolás a lehető legjobb, tökéletes állapotban megőrzött, forgalomban sosem használt készpénzre utal.
Története legnagyobb napon belüli zuhanását szenvedte el a Watches of Switzerland részvényárfolyama januárban. A befektetők azt követően látták úgy, hogy eljött a részvényeladás ideje, hogy a londoni központú luxusóra kereskedő a bizonytalan kereslet miatt visszavágta éves bevételi céljait. A társaság papírjainak kurzusa 28 százalékot esett a londoni tőzsdén a kereskedés első perceiben.
A cégcsoport a 2024-es harmadik pénzügyi negyedév biztató kezdete ellenére a karácsony előtti és az azt követő időszakban ingadozó kereskedelmi teljesítményt tapasztalt, mivel a kihívásokkal teli makrogazdasági környezet hatással volt a luxustermékeket fogyasztókra is.
Meglepetésre 75 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatszintet a Magyar Nemzeti Bank januárban. A hírre kilőtt a magyar deviza, s durván erősödni kezdett a forint:
percek alatt 387,1-ig süllyedt
az euróval szembeni keresztárfolyam.
Bezárta spanyolországi üzleteinek több mint negyedét és ezzel együtt 588 dolgozójától is megvált a H&M, amely nehezen bírja a versenyt az Inditexhez tartozó Zaraval annak hazai pályáján. A lépés mindazonáltal összhangban van a világ más nagy divatkereskedő cégeinek húzásaival, amelyek az elmúlt években kisebb üzleteket zártak be, miközben bővítették a nagyobb forgalmat vonzó és e-kereskedelmi logisztikai központként is funkcionáló egységeiket. A H&M-nek Spanyolországban a hiányzások és a túlterheltségre panaszkodó munkavállalók jelentette problémákkal is szembe kellett néznie szakszervezeti források szerint.
Hosszú hónapok várakozását követően, ugyanakkor az elemzői konszenzussal összhangban, január 10-én hivatalosan is engedélyezte az amerikai tőzsdefelügyelet 11 bitcoin ETF elindítását. A bitcoin piacán volatilis mozgás volt látható, 46 600 dollár fölött is járt rövid ideig az árfolyam, majd visszakorrigált 45 300 közelébe ahonnan ismét felpattant az árfolyam. Az volt a várakozás, hogy a bitcoinba fektető alapok hatalmas extra tőkét vonnak majd be a kriptotérbe, melynek piaci kapitalizációja már az ETF-ek nélkül is 1,8 ezermilliárd dollárra rúgott, a megnövekedett likviditás pedig egyes elemzők szerint stabilabb árfolyammozgásokat és alacsonyabb volatilitást eredményezhet a kriptopiacon.
Ehhez képest Donald Trump választási győzelmét követően futott elképesztő csúcsra a bitcoin árfolyama.
Nagyjából 20 ezer elektromos autót (EV) szór ki amerikai flottájából a Hertz Global Holdings, ami a teljes e-flotta mintegy harmadát jelenti – közölte januárban az autókölcsönző cég, az ütközésekkel és károkkal kapcsolatos magas költségekre és a környezetbarát autók iránti gyenge keresletre hivatkozva. Két éve, 2022-ben döntött úgy a Hertz, hogy 100 ezer Teslával és 65 ezer svéd Polestar villanyautóval bővíti flottáját, így a váratlan bejelentést követően mindhárom cég részvényei zuhanó repülésbe kezdtek az amerikai tőzsdenyitás előtti online kereskedésben.
Idén januárban kiderült, melyik hazai részvények váltották ki a legnagyobb befektetői érdeklődést 2023 utolsó hónapjaiban, miután a Budapesti Értéktőzsde közzétette a likvid értékpapírok friss listáját a legnagyobb tételben kereskedett magyar részvényekről. Ezek az OTP, a Mol, a Richter, az Opus, a Magyar Telekom és a 4iG voltak. A likvid minősítés gyakorlati előnyöket is jelent a kibocsátóknak, a vonatkozó kormányrendelet rendelkezéseinek értelmében a befektetési alapok ugyanis az általános, 10 százalékos korlát helyett eszközeiknek akár 15 százalékát is befektethetik ilyen, likvidnek minősülő értékpapírokba.
Nyugtalanító részletek derültek ki a januári Boeing-baleset kapcsán. A United Airlines és az Alaska Airlines is laza alkatrészeket fedezett fel Boeing 737 MAX 9 repülőgépein. A Nemzeti Közlekedésbiztonsági Testület (NTSB) nyomozói azt mondják, hogy amikor az Alaska Airlines repülőgépén egy vészkijárat méretű ajtódugó körülbelül 16 ezer láb magasságban kirobbant, akkor hiányzott az a négy csavar, amely megakadályozta volna, hogy a dugó elmozduljon az ütközőkről.
Most azon dolgozunk, hogy megállapítsuk, beszerelték-e valaha ezeket a csavarokat?
– értesült a Wall Street Journal. A 737 MAX-okon feltárt hiányosságokra hivatkozva a repülésbiztonsági hatóság (FAA) repülési tilalmat rendelt el a MAX család több tagjára. Az ostor a Boeingen csattant, még akkor is, ha a hibás alkatrészekért, kellőképpen nem meghúzott csavarokért a beszállítói és partnerei felelőssége is elvitathatatlan.
Begyújtotta a rakétákat januárban egy, a pesti tőzsdén korábban szárnyaló, az elmúlt másfél évben azonban gyengélkedő részvény, a Masterplast. Az építőipari anyagokat, köztük főként szigetelőanyagokat gyártó vállalatcsoport papírjai egy péntek délután 6,2 százalékkal pattantak, 60 millió forint feletti forgalomban.
Még mindig nem váltotta meg a világot a Masterplast, amely csökkenő árbevétellel és a tavalyinál kétszer nagyobb adózott veszteséggel zárta a harmadik negyedévet. De a tisztított eredménynél már látszik a fordulat az építőanyagokat gyártó társaságnál.
Jövőre már a profitszámokban is jelentős javulást hozhat
az építőipar és a gazdaság élénkülése.
A magyar olajtársaság összesen 2,5 milliárd forint értékű részvénycsomagot osztott ki a cég vezetői között. A Mol élén álló Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató 856 millió forintot érő pakettel gazdagodott, Molnár József vezérigazgatóhoz 630,7 millió forint értékű részvény került. Bacsa György csoportszintű stratégiai operáció és üzletfejlesztés ügyvezető igazgató csomagja 217,8 millió forintot ért. A kutatás-termelés üzletág csoportszintű vezetője, Marton Zsombor közel 100 millió forint értékben kapott részvényt. A horvát leánycég, az INA igazgatótanácsi elnöke, Ortutay Zsuzsanna pakettje 132 millió forintot ért. Ratatics Péter, a Mol fogyasztói szolgáltatások üzletágának csoportszintű vezetője 311,5 millió forint értékben, míg Simola József pénzügyi vezérigazgató-helyettes 285,2 millió forint értékben kapott részvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.