A piaci szolgáltatások árai dobták meg az inflációt, amely ezzel elérte a csúcsot – mondta a Hír TV Szaldó című műsorában a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Virág Barnabás. A jegybank vélekedése szerint ha az inflációt képesek vagyunk alacsonyan tartani, akkor lesz erőteljes gazdasági növekedés.
Az egész világgazdaságban az látható, hogy az inflációs kép meglehetősen vegyes. Általános gazdaságtörténeti tapasztalat, hogy az infláció az egyik legmakacsabb és legveszélyesebb makrogazdasági jelenség, mellyel szemben nincsenek könnyű győzelmek.
A Magyar Nemzeti Bank többször is jelezte, hogy következetes és fegyelmezett antiinflációs politikára van szükségünk ahhoz, hogy az infláció tartósan alacsony szinten maradjon – mondta a műsorban Virág Barnabás. Megjegyezte: az inflációs helyzetkép globálisan is megváltozott, az OECD-országok esetében is ugyanaz látszik, hogy
az országok kétharmadában az inflációs ráta emelkedett tavaly szeptember óta.
Ezt mutatják a magyar adatok is. Emlékeztetett: a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a fogyasztói árak az év első hónapjában átlagosan 5,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Virág Barnabás szerint a januári adatok minden elemzői várakozást felülmúltak, így a jegybankét is, ők valamivel 5 százalék fölötti rátára számítottak.
Kiemelte, hogy az okok mögött meghatározó nemzetközi folyamatok állnak: például a globális élelmiszerpiacokon – különösen
esetében – tavaly erős áremelkedés volt tapasztalható. Ezek pedig begyűrűztek a fogyasztói árakba is. Ugyanez volt tapasztalható az energiapiacok esetében is: kifejezetten a gázárak ugrottak meg, amelyek az európai piacokon is 50 százalék felett emelkedtek.
Fontos globális jelenségnek nevezte azt is, hogy tavaly szeptember óta, mióta Donald Trump amerikai elnökségének esélye növekedett, a nagybefektetők egyre inkább az Egyesült Államok felé fordultak. Hozzátette, hogy a rendkívüli ütemű drágulásban az árfolyamhatás is szerepet játszott. A szolgáltató szektorban – például telekommunikáció, taxiárak – is voltak meglepő áremelkedések januárban.
Virág Barnabás a műsorban arról is beszélt, hogy inflációs jelentésében 2025-re 3,3–4,1 százalékos sávban várta az MNB az éves inflációt. Véleménye szerint éves átlagban a sáv tetején lehet az infláció, vagyis 4 százalék körül alakulhat. Az ezzel kapcsolatos előrejelzést a márciusi inflációs jelentésükben véglegesítik. A jegybank alapvető célja az árstabilitás elérése – hívta fel a figyelmet. Arra a felvetésre, hogy piaci szereplők szerint magas a jegybanki alapkamat, úgy válaszolt, hogy mindenki a saját szemszögéből nézi az irányadó kamatszint alakulását.
A Magyar Nemzeti Bank és a monetáris tanács részéről a feladat továbbra is az, hogy a teljes magyar gazdaság és társadalom szempontjából hozzon optimális döntéseket a kamatpolitikájában – idézte fel az alelnök. Véleménye szerint
minden következő évekre kitűzött célnak a kulcsa az infláció alacsonyan tartása.
Ha az inflációt képesek vagyunk alacsonyan tartani, akkor lesz erőteljes gazdasági növekedés, ennek pedig megvannak az alapjai hazánkban.
Erre a felvetésre Virág Barnabás úgy felelt: nem lehet ezt a kérdést ilyen szűk fókusz mellett megítélni. Kiemelte: az euró bevezetése nemzetstratégiai kérdés, és rendszerint akkor vetődik fel, amikor a hazai fizetőeszköz árfolyama volatilis.
Szerinte a magyar gazdaságnak versenyképesebbnek kell lennie ahhoz, hogy bevezethessük az eurót, és az Európai Unió átlagos gazdasági fejlettségi szintjének legalább a 90 százalékát kellene produkálnia a magyar gazdaságnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.